Dobre info

sobota, 8 sierpnia, 2020
Strona główna Wiadomości Nauka Inżynieria genetyczna pomoże stworzyć nowe, lepsze rośliny uprawne

Inżynieria genetyczna pomoże stworzyć nowe, lepsze rośliny uprawne

Naukowcy stosują nową metodę CRISPR. Inżynieria genetyczna w tej metodzie pozwala tworzyć rośliny hybrydowe, które mają lepsze zbiory i są odporniejsze.

Tworzenie roślin hybrydowych nie jest nowością, i w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mocno wpłynęło to na wzrost zbiorów na całym świecie. Rośliny takie powstały poprzez skrzyżowanie dwóch genetycznie różniących się od siebie odmian. Efektem były większe zbiory, czy lepsza odporność. 

Dotychczasowe metody wymagały jednak dużo czasu i pracy, jak mówi doktor Chuanxiao Xie. Proces taki polega po pierwsze na znalezieniu odpowiednich składników dla hybrydy. Jedna odmiana musi posiadać mutację genetyczną która warunkuje u niej brak pyłku. Druga nie może jej jednak posiadać, żeby efekt końcowy mógł rozmnażać się przez zapylanie. Naukowcy zwykle krzyżują więc sterylną roślinę z płodną, aby przywrócić powstającej hybrydzie możliwość rozmnażania.

Takie podejście mocno ogranicza grono roślin z których można zrobić hybrydę. Stworzenie zaś sterylnych i działających odmian trwa lata. 

Rewolucją może się jednak okazać metoda wynaleziona przez badaczy z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych. Sposób może skrócić cały proces o 5-10 lat, a polega on na manipulacji genetycznej CRISPR/Cas9.

Inżynieria genetyczna CRISPR

System opracowany przez Chińskich naukowców celuje na razie w geny warunkujące płodność m.in.. kukurydzy. Działa on z chirurgiczną precyzją. Jeden element wycina kawałek tego genu, przez co roślina staje się bezpłodna. Następnie do organizmu jest wprowadzony gen który pozwala na rozmnażanie. Razem z nim do rośliny dostaje się gen który zabarwi płodne nasiona. Dzięki temu naukowcy będą mogli rozróżnić potomstwo które może być od razu wykorzystywane. 

różne kolory ziaren
Dzięki genom zmieniającym kolor ziaren, naukowcy są w stanie odróżnić rośliny płodne i niepłodne. (Photo by Trần Toàn on Unsplash)

Druga część nasion jest również wykorzystywana. Inżynieria genetyczna wprowadza do nich ten sam gen, który trafił do pierwotnej rośliny. Dzięki temu to one staną się rodzicami dla kolejnej generacji nasion. 

W prosty sposób ograniczamy więc potrzeby pojawiające się przy dawnych metodach. Tworzenie nasion takich roślin będzie więc szybsze i tańsze.  Dzięki niezmiennym prawom rynku, to samo stanie się z produktami, plonami. Produkcja i konsumpcja owoców i warzyw będzie więc dużo tańsza. 

„Mamy już technologię i nie znajdujemy się daleko od zastosowań na dużą skalę. Musimy jednak przejść przez odpowiednią procedurę, zanim system zostanie zatwierdzony do komercyjnego wykorzystania” – zaznacza dr Xie.

źródło: cell.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Fan roller coasterów schudł dla nich 91 kg.

Jared Ream, 35 letni fan kolejek w wesołych miasteczkach schudł prawie 91kg, by przejechać się siódmą pod względem wielkości kolejką na...

Harcerze działają w Łodzi

Cześć. Pochodzę z Łodzi i chciałem się podzielić historią o tym jak Harcerze działali i pomagali innym w moim mieście.

Pacjent “bez szans wyzdrowienia” wraca do domu.

Pacjent czyli Gigi Martinez, która skończyła 60 lat w lutym tego roku, wróciła do swojego apartamentu w Yonkers w stanie Nowy Jork,...

Wytrwałość NASA

Wytrwałość 30 lipca NASA wysłała na Marsa duży, bezzałogowy pojazd robotyczny. Ten niezwykły eksplorator zróżnicowania geologicznego waży 143 kg i ma aż...