Dobre info

sobota, 8 sierpnia, 2020
Strona główna Wiadomości Czekolada dobrze wpływa na serce

Czekolada dobrze wpływa na serce

Badania wykazują że czekolada pozytywnie wpływa na ryzyko chorób serca. Trzeba jednak pamiętać o umiarze w spożywaniu jej. 

Sprawę badali naukowcy z Baylor College of Medicine. Przeanalizowali oni materiał z ostatnich 50 lat, dotyczący związku jedzenia czekolady i problemów zdrowotnych z sercem. Uwzględnione w analizie badania były przeprowadzone na ponad 330 tysiącach osób. 

Wyniki mogą podnieść na duchu wszystkich łasuchów. “Nasze badanie sugeruje, że czekolada pomaga zachować zdrowie naczyń krwionośnych”, mówi doktor Chayakrit Krittanawong. Jest on autorem analizy opisanej w “European Journal of Preventive Cardiology”.

„W przeszłości badania kliniczne pokazały, że czekolada działa korzystnie zarówno na ciśnienie krwi, jak i na nabłonek naczyń krwionośnych. Chciałem sprawdzić, czy oddziałuje także na naczynia odżywiające serce (tętnice wieńcowe), czy nie. A jeśli tak, to czy działa korzystnie, czy szkodliwie” – opowiada badacz.

W trakcie 9-letniej obserwacji 14 tysięcy uczestników zachorowało na chorobę wieńcową, a 4,5 tys. miało zawał. Po analizie okazało się że osoby które jadły czekoladę co najmniej raz w tygodniu byli o 8% mniej narażeni. Powodem są niektóre z jej składników. 

Czemu czekolada jest zdrowa

„Czekolada zawiera zdrowe dla serca składniki odżywcze, takie jak flawonoidy, metyloksantyny, polifenole i kwas stearynowy. Mogą one ograniczać stany zapalne i podnosić poziom dobrego cholesterolu (lipoprotein wysokiej gęstości – cholesterolu HDL) – tłumaczy Krittanawong.

Dalsza część badań będzie się skupiać na ustaleniu optymalnej ilości i rodzaju czekolady. Na razie nie jesteśmy bowiem stwierdzić która z nich jest zdrowsza. 

„Czekolada wydaje się być obiecującym produktem, jeśli chodzi o zapobieganie chorobie wieńcowej serca. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić, ile oraz jaką czekoladę można zalecić” – dodaje naukowiec.

Trzeba jednak pamiętać o kontrolowaniu swojego spożycia cukrów. Dlatego zbyt częste spożywanie czekolady może mieć na nas wręcz odwrotne skutki.

„Umiarkowane ilości czekolady wydają się chronić naczynia, ale prawdopodobnie wysokie spożycie tak nie działa. Trzeba wziąć pod uwagę kalorie, cukier, mleko i tłuszcz w dostępnych w sprzedaży produktach. Szczególnie dotyczy to ludzi z cukrzycą i otyłością” – zwraca uwagę autor badania.

źródło: alphagelio.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Fan roller coasterów schudł dla nich 91 kg.

Jared Ream, 35 letni fan kolejek w wesołych miasteczkach schudł prawie 91kg, by przejechać się siódmą pod względem wielkości kolejką na...

Harcerze działają w Łodzi

Cześć. Pochodzę z Łodzi i chciałem się podzielić historią o tym jak Harcerze działali i pomagali innym w moim mieście.

Pacjent “bez szans wyzdrowienia” wraca do domu.

Pacjent czyli Gigi Martinez, która skończyła 60 lat w lutym tego roku, wróciła do swojego apartamentu w Yonkers w stanie Nowy Jork,...

Wytrwałość NASA

Wytrwałość 30 lipca NASA wysłała na Marsa duży, bezzałogowy pojazd robotyczny. Ten niezwykły eksplorator zróżnicowania geologicznego waży 143 kg i ma aż...