Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znaleźli nową metodę na walkę ze smogiem. Właśnie opatentowali sposób na obniżenie ilości pyłów znajdujących się w atmosferze. Zakłada on użycie generatora fali uderzeniowej. Zespół badawczy zakłada, że takie działanie poprawi jakość powietrza.
We wtorek biuro prasowe Akademiii Górniczo-Hutniczej wydało komunikat, w którym ogłosiło, że nowy wynalazek jest teraz szczegółowo badany.
Jak działa generator? Początkowo miesza gazy palne z powietrzem, co powoduje eksplozja. Z kolei wybuch tworzy cykl fal uderzeniowych. Dzięki falom można doprowadzić do pionowych ruchów powietrza, niszcząc struktury warstwy inwersji temperatury atmosfery. To prowadzi do zmniejszenia stężenia szkodliwych pyłów.
Ogromnym plusem tego urządzenia jest to, że można go praktycznie wszędzie ze sobą zabrać. Jednym z jego elementów jest np. Dron z systemem monitoringu pyłów, który również określa jaką moc wytwarzanych fal uderzeniowych powinno wybrać urządzenie.
Badacze przewidują, że generator jest w stanie zredukować stężenie zanieczyszczeń o około 20%, zakładając, że warstwa smogu znajduje się na wysokości do stu metrów i dziesięć metrów od generatora wytwarzającego fale.
Naukowcy myślą że metoda jest skuteczna
Naukowcy stwierdzają, że ta metoda będzie skutecznie poprawiać jakość powietrza, które zanieczyszczone jest szkodliwymi dla zdrowia pyłami.
„Wdrożenie wynalazku może przyczynić się do poprawy jakości powietrza na terenie naszego miasta oraz gmin przyległych, co jest szczególnie ważne w sytuacji rosnącego zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2 atakującego układ oddechowy” – zaznacza prof. Jacek Leszczyński z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej.
Prof. Jacek Leszczyński jest przewodniczącym zespołu badawczego, który wynalazł nowy sposób na walkę ze smogiem. Swój projekt pod tytułem: „Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną” zgłosili do Urzędu Patentowego. Teraz zbierają środki, które pozwolą im zastosować wynalazek w wybranych miejscowościach.
źródło: nauka w polsce