„Kaplica Sykstyńska Starożytności”. Skała pokryta malowidłami jednym z największych znalezisk prehistorycznej sztuki

W Kolumbii na terenie amazońskiego lasu deszczowego odkryto niezwykłą ścianę zapełnioną malowidłami. Znajdują się na niej dziesiątki tysięcy różnych obrazów sprzed ponad 12 tysięcy lat, które przedstawiają ludzi, zwierzęta jeszcze z okresu epoki lodowcowej. Skała zyskała miano „Kaplicy Sykstyńskiej Starożytności”, ponieważ podobieństwo i skala tego dzieła przypominają tę XV-wieczną watykańską budowlę. Kolumbijska ściana jest prawdopodobnie największym na świecie znaleziskiem prehistorycznej sztuki naskalnej.

Skała znajduje się w Serrania La Lindosa na terenie amazońskiego lasu deszczowego. Archeolodzy natknęli się na nią już rok temu, jednak dopiero teraz zdecydowali się ujawnić tę informację.

Dzięki odciskom ludzkich dłoni na ścianie, naukowcom udało się stwierdzić, że obrazy zostały namalowane przez pierwszych ludzi, którym udało się dotrzeć do Amazonii. Tubylcy raczej nie uwieczniali swojej historii, a ślady ich kultury nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Skała ma wizerunki zwierząt

Malowidła powstały prawdopodobnie ponad 12 tysięcy lat temu. Na skale można zobaczyć wizerunki zwierząt, które wyginęły w epoce lodowcowej – np. Mastodonta czy paleolamy.

Ścianę odkrył brytyjsko-kolumbijski zespół pod przewodnictwem prof. Jose Iriarte, który jest ekspertem w dziedzinie prekolumbijskiej historii.

„Widok tych kilkudziesięciu tysięcy obrazów wzbudza niesamowite emocje. Zbadanie ich będzie zadaniem dla wielu pokoleń. Za każdym razem będzie to nowa ściana malowideł” – przyznał profesor.

„Odkrycie daje wgląd w zaginioną, starożytną cywilizację” – zaznaczył brytyjski The Guardian.

Naukowcy nie mogą wyjść z zachwytu nad rysunkami. Obrazy są namalowane bardzo dokładnie i precyzyjnie. Archeolodzy nie mieli żadnego problemu z rozpoznaniem co przedstawiają.
„Rysunki są tak naturalne i tak dobrze wykonane, że nie masz wątpliwości, że patrzysz na przykład na konia. Koń z epoki lodowcowej miał dziką, ciężką twarz. Ale jest tak szczegółowy, że można zobaczyć nawet jego włosie. To fascynujące” – podsumowuje prof. Jose Iirarte.

źródło: tvp.info

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły