Fundacja, która wspiera kobiety w sytuacji poronienia

Fundacja “Czułość” wspiera kobiety w sytuacji poronienia. Niestety kobiety, które poroniły często spotykają się z brakiem odpowiedniej opieki lekarskiej i psychologicznej.

Fundacja “Czułość” pomaga kobietom w sytuacji poronienia. Z ich badań wynika, że kobiety często spotykają się z brakiem odpowiedniej opieki lekarskiej i psychologicznej. Co więcej, w szpitalach nie są informowane o swoich prawach.

Dlatego Fundacja stworzyła specjalny portal SiostryRonie.pl, gdzie można znaleźć materiały edukacyjne dla kobiet po poronieniu i ich bliskich. W ten sposób chce zacząć dyskusję o tym, jak poprawić sytuację tej grupy pacjentek.

Szacuje się, że w Polsce każdego roku poronienie dotyka aż 40 tysięcy kobiet. Niestety z badań wynika też, że w wielu szpitalach nie przestrzega się standardów opieki okołoporonnej.

Dlatego przedstawicielki Fundacji wyszły z inicjatywą i stworzyły listę rekomendacji.

“Dobrze wiemy, że ta zła sytuacja nie wynika ze złej woli przedstawicielek/li personelu medycznego. Powodów takiego stanu rzeczy jest znacznie więcej. Większość z nich ma swoje źródła w niedoinwestowanym i przeciążonym systemie ochrony zdrowia w naszym kraju. Medycy i medyczki zajmujący się pacjentkami na oddziałach ginekologiczno-położniczych są zbyt obciążeni pracą, nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia, często są wypaleni zawodowo i sfrustrowani. Lekarze/ki i położne pracujące przy poronieniach i tzw. cichych porodach sami nie mogą liczyć na pomoc psychologa. To patologiczna sytuacja, która prowadzi do patologicznych zachowań, również wobec pacjentek. Dlatego zależy nam, aby wywołać szeroką dyskusję w środowisku medycznym na temat możliwych działań naprawczych w obszarze ochrony roniących” – mówi Kamila Raczyńska-Chomyn, współtwórczyni projektu #poroniłam.

“Problem braku odpowiedniej opieki nad osobami roniącymi kładzie się cieniem na całym ich późniejszym życiu. Kobiety doświadczają podwójnej traumy: tej „naturalnej” związanej ze stratą dziecka a także tej całkowicie niepotrzebnej, związanej z niewłaściwą opieką w szpitalu czy w gabinecie ginekologicznym. Dostrzegamy ogromną potrzebę otoczenia opieką nie tylko kobiet podczas i po stracie ciąży, ale również osób, które profesjonalnie się nimi opiekują w placówkach medycznych w całym kraju. Bardzo chcemy, aby nasza pomoc była długofalowa i docierała do wszystkich, którzy tego potrzebują” – podkreśla.

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły