Globalne ocieplenie to poważny problem i realne zagrożenie dla ziemi. Okazało się jednak, że dla tych ptaków powstałe warunki są sprzyjające.
Z powodu globalnego ocieplenia klimatu Antarktyda zaczęła szybciej topić lód polarny. Jest to duża mobilizacja dla nas wszystkich do zmiany swojego stylu życia i pomyślenia o środowisku. Okazało się jednak że głównym zainteresowanym, najsławniejszym mieszkańcom kontynentu, pingwinom, cieplejsze warunki bardzo pasują.
Od dłuższego czasu populacja pingwinów białookich zaczęła rosnąć. Zwierzęta te są też nazywane pingwinami Adeli, i są najczęściej występującym gatunkiem tych nielotów na lodowym kontynencie.
Skoki liczby osobników były obserwowane cyklicznie, rosnąc w latach gdy pokrywa lodowa się zmniejszałą, a malejąc gdy znowu rosła. Do niedawna dokładna przyczyna nie została przedstawiona, ale ostatnio naukowcy z Instytutu Badań Polarnych w Tokio wysunęli pewną tezę.
Zrozumieć pingwiny
Badanie polegało na obserwacji dużej grupy obiektów badawczych przy pomocy takich narzędzi jak kamery, czy GPS. Celem było zebranie dokładnych danych na temat rutyny ich życia. Jak śpią, gdzie lubią przebywać, gdzie nurkują. Odkryli oni nawet statystykę ile pingwiny jedzą określonych rodzajów jedzenia.
Wnioski do których doszli były dosyć proste, a jednak nieoczekiwane. Okazało się że pingwinom bez lodu żyje się łatwiej. Mają na to wpływa dwa główne czynniki.
Plusy cieplejszego klimatu
Po pierwsze, bez lodu pingwiny mogą spędzać więcej czasu pływając. Jest to dla nich zdrowsze i wygodniejsz, ponieważ są do tego lepiej przystosowane.
Zdobywanie pożywienia gdy pokrywa lodowa się cofa też okazało się łatwiejsze dla tych ptaków. Nie muszą one maszerować wielu kilometrów żeby dojść miejsca gdzie mogą nurkować i łowić ryby. W cieplejszych okresach mogą one polować wprost przy swoich gniazdach.
Łatwiejszy dostęp do wody zmniejsza również konkurencję o ich podstawowe pożywienie. Nie dość że jest łatwiej dostępne, to również i same skorupiaki, które są ich głównym pokarmem, lepiej się rozmnażają.
Pomimo tej dosyć miłej nowości, w porównaniu do większości informacji o globalnym ociepleniu, nie możemy się poddawać. Pamiętajmy o naszej odpowiedzialności wobec środowiska, i nas samych. Oby w przyszłości większość zwierząt mogła się cieszyć jak dzisiejsze pingwiny.
źródło: zmianynaziemi