Krakowska uczelnia podpisała umowę z Orbital Space. Lot na księżyc!

Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała umowę z Orbital Space, firmą z Emiratów Arabskich, która organizuje pierwszą arabską wyprawę na księżyc. Umowa obejmuje różnorodne aspekty, w tym prace nad rozwojem oraz przetestowaniem urządzenia o nazwie “Lunaris”.

Podpisanie umowy z uczelnią AGH to przede wszystkim sukces studentów uczelni. Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej, tłumaczy, że podpisanie umowy wynika z wygranej koła naukowego AGH Lunar Technologies w konkursie “Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission”. Konkurs został zorganizowany przez firmę Orbital Space w maju 2023 roku. Projekt krakowskich studentów został wybrany spośród ponad 400 propozycji z całego świata. Ich zwycięska praca nosi nazwę “Lunaris” (więcej informacji o projekcie znajduje się poniżej).

“Nagrodą główną jest możliwość wysłania w 2025 roku zaprojektowanego urządzenia na Księżyc, którego lot zapewniony będzie przez Orbital Space” – opowiada rzeczniczka.

Współpraca między krakowską uczelnią a firmą z Dubaju obejmuje również działania edukacyjne. Mają być to inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej eksploracji kosmosu. Zgodnie z warunkami umowy, strony przewidują organizację warsztatów, webinarów, konferencji, konkursów, zawodów studenckich oraz kursów z zakresu zastosowań technologii kosmicznych.

“Będziemy wspierać zespół studencki z Polski w realizacji ich marzeń. Obie nasze instytucje zobowiązują się także do zapewnienia mentoringu, wskazówek i wszelkiego możliwego wsparcia studentom w ich wyjątkowej misji. A jest nią wysłanie ładunku na powierzchnię Księżyca. Misją Orbital Space jest uczynienie kosmosu dostępnym dla wszystkich, zwłaszcza dla studentów – podkreślił dr Bassm Alfeeli.

Anna Żmuda-Muszyńska wyjaśnia, że członkowie koła naukowego mają za zadanie zbadać interakcje między materiałami a warstwą regolitu. Chodzi o luźną skałą księżycową. Projekt “Lunaris” zakłada, że będzie to jedno z pierwszych obiektów wysłanych na Księżyc, wykonanych przy użyciu technologii druku 3D. Taka metoda umożliwi uzyskanie specyficznej geometrii, która byłaby trudna do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych technik.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły