Uniwersalna krew? Nowy rodzaj transfuzji

Korzystając z enzymów wydzielanych przez bakterie, które naturalnie występują w naszych jelitach, istnieje możliwość usunięcia antygenów obecnych na erytrocytach, co może prowadzić do stworzenia uniwersalnej krwi do transfuzji. Taki prosty zabieg mógłby przynieść ulgę szpitalom, które coraz częściej borykają się z niedoborem czerwonych krwinek, nazywanych “biologicznym złotem”.

Rocznie w Polsce przeprowadza się około 1,7 miliona transfuzji krwi. Krew jest unikalną substancją, którą można uzyskać tylko od żywych dawców, a ich liczba w kraju przekracza 600 tysięcy. Niestety, ta liczba nie wzrasta z roku na rok. Istnieje również grupa osób chętnych do oddania krwi. Jednak z różnych przyczyn medycznych nie mogą tego zrobić, na przykład ze względu na niskie stężenie hemoglobiny. Niemniej jednak, krew jest niezbędna w praktycznie każdym szpitalu, a powszechnie brakuje jej na zapas.

Pobranie krwi to tylko początek procesu. Dopasowanie grupy krwi dawcy i biorcy jest kluczowe ze względu na obecność antygenów na powierzchni czerwonych krwinek. Naukowcy z DTU i Lund University odkryli enzymy, które, po zmieszaniu z krwinkami, potrafią usuwać określone antygeny. To z kolei pozwala na stworzenie uniwersalnej krwi do transfuzji. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Microbiology.

Po raz pierwszy nowe koktajle enzymatyczne usuwają nie tylko dobrze opisane antygeny A i B, ale także rozszerzone warianty, które wcześniej nie były uznawane za problematyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa transfuzji. Jesteśmy już blisko możliwości produkcji uniwersalnej krwi od dawców z grupy B. Choć nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby przekształcić bardziej złożoną krew grupy A – mówi prof. Maher Abou Hachem z DTU.

Pomysł wykorzystania enzymów do stworzenia uniwersalnej krwi do przetaczania pojawił się ponad 40 lat temu. Choć od tego czasu znaleziono bardziej skuteczne enzymy usuwające antygeny A i B, to ze względu na złożoność reakcji immunologicznych związanych z krwią, nadal nie są one używane w praktyce medycznej. Naukowcy z DTU i Lund University odkryli nowe mieszanki enzymów pochodzących z bakterii Akkermansia muciniphila. Są one bardzo skuteczne w usuwaniu antygenów. Okazało się, że te enzymy są efektywne ze względu na podobieństwo chemiczne między cukrami obecnymi na powierzchni jelit a antygenami na powierzchni komórek krwi.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły