Naukowcy z University of British Columbia (UBC) stworzyli nową metodę podawania insuliny w walce z cukrzycą. Polega ona na umieszczeniu kilku kropli mieszaniny insuliny i unikalnego peptydu penetrującego komórki (CPP) pod językiem, co może stanowić alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia.
Charakterystycznym objawem cukrzycy jest niezdolność organizmu do produkcji wystarczającej ilości insuliny, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Osoby z cukrzycą typu 1 oraz wiele osób z cukrzycą typu 2 muszą przyjmować insulinę kilka razy dziennie, zazwyczaj poprzez zastrzyki podskórne. Ta metoda jest nie tylko niewygodna, ale także niesie ze sobą ryzyko biologiczne.
Diabetycy, którzy mają trudności z insulinowymi zastrzykami, mogą wkrótce korzystać z mniej inwazyjnej metody leczenia. Badacze z University of British Columbia (UBC) stworzyli nowy sposób podawania insuliny, polegający na umieszczeniu kilku kropel pod językiem. Szczegóły tego innowacyjnego rozwiązania opublikowano w czasopiśmie Journal of Controlled Release.
Moje laboratorium pracowało nad alternatywami dla insuliny bezigłowej przez ostatnie trzy lata. Wypróbowaliśmy spraye do nosa, zanim zdecydowaliśmy się na krople doustne, które są łatwe i wygodne. Mamy nadzieję, że krople doustne otworzą nowe możliwości dla pacjentów z cukrzycą – ułatwiając przyjmowanie leków i regulując poziom glukozy we krwi, aby zachować zdrowie w dłuższej perspektywie – zaznacza Prof. Shyh-Dar Li z UBC.
Insulina jest delikatną molekułą, która nie przetrwa przejścia przez żołądek do jelit, gdzie powinna być wchłonięta do krwiobiegu. Można ją zamknąć w różnych materiałach lub stworzyć kapsułki, które fizycznie “wstrzykują” ją do jelit. Jednak w takich przypadkach insulina jest najpierw metabolizowana przez wątrobę, co może zmienić jej strukturę.
Naukowcy z UBC zaproponowali nowy sposób dostarczania insuliny do organizmu poprzez podanie podjęzykowe. Ta metoda jest skuteczna dla leków, które nie przetrwają w kwaśnym środowisku żołądka. Jest tak, ponieważ tkanka pod językiem ma wiele naczyń włosowatych umożliwiających szybkie wchłanianie do krwiobiegu.
Insuliny samej w sobie nie można podawać w ten sposób, bo jest dużą cząsteczką. Zatem nie łatwo ona przenika przez komórki. Dlatego zespół pod kierownictwem prof. Shyh-Dara Li połączył ją z peptydem penetrującym komórki (CPP). To sprawia, że komórki stają się bardziej przepuszczalne.
Źródło: focus.pl