Obecnie trwają darmowe lekcje dla szkół i przedszkoli – „Czysta woda dla zdrowej Planety”. Prowadzą je specjaliści z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 13 w Krakowie już znają pojęcie pH wody i wiedzą, jak woda krąży na Ziemi.
Podczas bezpłatnych lekcji dzieci uczą się o cyklu wody na Ziemi. Dowiadują się, że na każdym etapie tego cyklu woda może ulec zanieczyszczeniu. Poznają również, czym jest pH wody i jak je mierzyć, a także uczą się, jak stworzyć prosty filtr do wody. Wszystko to odbywa się pod okiem specjalistów z Akademii Górniczo Hutniczej.
Problem polega na tym, że zanieczyszczanie wód powierzchniowych trwa od lat i nie możemy go rozpatrywać jako pojedyncze incydenty. To zjawisko ma charakter ogólny i cykliczny, które się pogłębia. Przyczyną są wieloletnie zaniedbania, nieprecyzyjne przepisy, ograniczony zakres badań oraz brak odpowiedniego finansowania instytucji i służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska.
Dlatego naukowcy starają się promować odpowiednią postawę i edukować już od wczesnych lat.
Główny cel, to zbudowanie świadomości proekologicznej u dzieciaków i walka o czyste środowisko, w którym wszyscy razem żyjemy – mówi dr Dorota Pierri, kierownik Laboratorium Hydrodynamicznego Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH. Wierzę w dzieci i w nich pokładam nadzieję. Woda się sama nie oczyści, dodatkowo może zanieczyścić kolejne komponenty środowiska, gleby, grunt, wody podziemne, czy inne rzeki. To czego teraz nauczymy dzieci, to zaprocentuje w przyszłości na lepszej jakości całego środowiska – zaznacza.
Prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH zauważa, że unikanie zanieczyszczania wody byłoby korzystniejsze, ponieważ wtedy nie byłoby potrzeby jej oczyszczania.
Nie mamy problemu z brakiem wody, natomiast mamy problem z brakiem czystej wody m.in. zdatnej do spożycia. Niestety fakty są takie, że większość wód powierzchniowych jest bardzo mocno zanieczyszczona. W Polsce mamy tylko około 1 proc. wód rzecznych nadających się do spożycia, 99 proc. jest w złym stanie – mówi prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.
Źródło: rmf24.pl