Sławosz Uznański będzie pierwszym Polakiem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego misja jest zaplanowana na 2025 rok i potrwa około dwa tygodnie. Wystartuje z przylądka Canaveral na Florydzie, a w kosmos poleci rakietą SpaceX.
Sławosz Uznański będzie pierwszym polskim astronautą, który odbędzie misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego wybór ogłoszono w zeszłym roku, a od tego czasu przeszedł intensywne szkolenie w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Kolonii, Niemcy. Choć pierwotnie lot miał się odbyć w 2024 roku, później nastąpiły opóźnienia. Nowe szczegóły dotyczące misji astronauta ujawnił na swoich profilach w mediach społecznościowych.
Polski astronauta ogłosił, że jego misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną przesunięto na 2025 rok. Podczas dwutygodniowego pobytu na ISS planuje realizować polskie projekty naukowe oraz testować nowe technologie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) otrzymały wiele zgłoszeń dotyczących projektów, które miałyby być realizowane w trakcie misji Uznańskiego. Ze względu na ograniczone możliwości, wybrano siedem najbardziej obiecujących propozycji. Dlatego to ważna szansa dla Polski i krajowego sektora technologicznego.
Sławosz Uznański poleci w kosmos kapsułą Dragon od SpaceX. Kapsuła regularnie transportuje astronautów na ISS i będzie na rakiecie Falcon 9. Start odbędzie się z przylądka Canaveral na Florydzie, ale dokładnej daty lotu jeszcze nie ustalono.
Polski astronauta poinformował na swoich profilach społecznościowych, że w ten weekend przeprowadza się do Houston. Od poniedziałku rozpocznie szkolenie w Axiom Space, partnerze misji. Następnie będzie kontynuował trening w obiektach NASA i SpaceX.
Co ważne, misja Sławosza Uznańskiego to wyjątkowa okazja dla Polski, która może się już nie powtórzyć. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie aktywna tylko przez kilka następnych lat. NASA planuje zakończyć jej użytkowanie do 2030 roku, a Rosja zrobi to wcześniej. ISS ma zostać zdeorbitowana w 2031 roku, a SpaceX będzie odpowiedzialne za dostarczenie specjalnego pojazdu kosmicznego do przeprowadzenia tego procesu.
Źródło: geekweek.interia.pl