Nowa aplikacja mobilna ma zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami onkologicznymi. Chorzy z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie będą mogli kontaktować się z personelem szpitala bez potrzeby wykonywania telefonów czy odwiedzania placówki, co umożliwi szybkie uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań.
Pacjenci Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii będą mogli korzystać z systemu telemedycznego iWound. Aplikacja pomoże im lepiej przygotować się do operacji, by przejść ją sprawniej i szybciej powrócić do zdrowia. Umożliwi także stały kontakt ze specjalistami bez potrzeby wychodzenia z domu. Z drugiej strony, personel medyczny będzie mógł na bieżąco kontrolować, czy pacjenci stosują się do zaleceń. To nowoczesne rozwiązanie ma na celu skrócenie kolejek do lekarzy oraz przyspieszenie operacji, zmniejszając liczbę odwoływanych zabiegów. Aplikacja, na razie w fazie pilotażowej, jest udostępniana pacjentkom po mastektomii i rekonstrukcji piersi.
Po ściągnięciu aplikacji na swój telefon, pacjentka jest zarejestrowana też w naszym szpitalnym systemie. Wychodzi do domu, po operacji, z konkretnymi zaleceniami, ale w międzyczasie coś złego może się wydarzyć. Rana może się goić nie w taki sposób, jak powinna. Pacjentka może się zalogować w aplikacji i dodać zgłoszenie, że dzieje się coś niepokojącego. Może dodać zdjęcie, a nawet krótki film – zaznacza Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.
Aplikacja będzie stopniowo rozwijana i wkrótce obejmie pacjentów nie tylko po mastektomii, ale również po innych zabiegach. Zdalna opieka zostanie również rozszerzona na osoby, które dopiero przygotowują się do operacji onkologicznej.
Jeśli pielęgniarka nie będzie potrafiła udzielić odpowiedzi, przekieruje zapytanie do lekarza, jeśli ten uzna, że jest taka konieczność, umówi pacjentkę na wizytę osobistą – podkreśla Agnieszka Muchla-Łagosz.
To narzędzie postrzegamy jako swego rodzaju sito, weryfikujące potrzeby pacjenta. Będzie on podejmował aktywną współpracę, realnie wpływając na swoje leczenie, bez konieczności fizycznej obecności w ZCO. Możliwość częstego kontaktu z personelem zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu w domu. Jeśli nasz specjalista uzna to za potrzebne, wezwie pacjenta na fizyczną wizytę – mówi Jolanta Dynarska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii.
Źródło: rmf24.pl