Festiwal Szyfrów w Łodzi: niezwykle ciekawa inicjatywa promująca polskiego bohatera

Jan Kowalewski – łódzki kryptolog, który przyczynił się do powstrzymania bolszewickiej Rosji, ponownie powraca na scenę. Jego fascynującą historię można poznać dzięki 12 komiksowym planszom wystawionym w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi. To niezwykle ciekawa inicjatywa!

Opowieść o łódzkim bohaterze w formie ilustracji – to temat wystawy w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi. Ekspozycja dostępna jest w dawnej fabryce Wagnera przy ul. Tuwima 10, od poniedziałku 30 września do piątku 4 października, w godzinach 8:30 – 16:00. Jan Kowalewski zdobył sławę nie tylko dzięki rozszyfrowywaniu rosyjskich kodów w 1920 roku. Był również wszechstronnym „agentem do zadań specjalnych”, instruktorem wywiadu w Japonii, uczestnikiem Powstań Śląskich, dyplomatą oraz autorem nowatorskich koncepcji politycznych.

Wystawa przedstawia próbę “komiksowego” odtworzenia fascynującego życiorysu Jana Kowalewskiego, dając odpowiedzi na pytania o to, jak przebiegały kluczowe momenty jego życia. Co mógł dostrzec młody Kowalewski na ulicach dawnej Łodzi? Jakie doświadczenia zebrał podczas pobytu w Japonii? Jakie niebezpieczeństwa czekały na niego w stalinowskiej Moskwie? I czym była tajemnicza operacja związana z “porwaniem” króla Rumunii? Autorką plansz jest Katarzyna Błaszczyk, doświadczona rysowniczka specjalizująca się w ilustracjach historycznych, znana z kanału na Instagramie „do kreski-kreska”. Scenariusz stworzył Oddział ds. Dziedzictwa Łodzi w ramach projektu “Rok Jana Kowalewskiego”.

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Łódź we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych przypomniała o kluczowej roli Jana Kowalewskiego, kryptologa z Łodzi, w zwycięstwie Polski nad bolszewikami. Projekt “Rok Jana Kowalewskiego” został wyróżniony nagrodą „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”. Wkrótce odbędzie się także Festiwal Szyfrów, zaplanowany na 25 października w godzinach 12-19 w Mediatece Memo przy ul. Moniuszki 5 w Łodzi. W programie wydarzenia znajdą się m.in. replika maszyny Enigma, historyczni rekonstruktorzy oraz fascynująca gra miejska, wymagająca łamania szyfrów w kreatywnych przestrzeniach Mediateki.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły