Hera: Polscy inżynierowie współtwórcami misji kosmicznej ratującej Ziemię

Sonda Hera rozpoczęła nową erę w obronie planetarnej, startując w poniedziałek na orbitę w ramach innowacyjnej misji NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej celem jest przetestowanie technologii, które mogą chronić Ziemię przed zagrożeniem ze strony asteroid. Na pokładzie znajduje się system autonomicznej nawigacji, w którego projektowaniu uczestniczyli także polscy inżynierowie.

7 października sonda Hera została wysłana na orbitę. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opisuje ją jako “nowatorski projekt w zakresie ochrony planetarnej”. Jego zadaniem jest przetestowanie technologii mogących w przyszłości zabezpieczyć naszą planetę przed kosmicznymi zagrożeniami. Celem misji jest ocena możliwości skutecznego zmieniania kursu asteroid zagrażających Ziemi.

W centrum sondy znajduje się nowoczesny system autonomicznej nawigacji, stworzony przez GMV – jedną z czołowych firm w europejskim sektorze kosmicznym. W pracach nad tym projektem uczestniczyli również polscy inżynierowie.

Umożliwienie sondzie samodzielnego manewrowania w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w tak trudnych warunkach jak bliskie otoczenie asteroidy, to ogromne wyzwanie technologiczne. Nasze rozwiązania to efekt lat pracy i światowej klasy inżynierii, które stawiają nas na czele globalnych liderów w branży kosmicznej. Ten projekt nie tylko podkreśla kompetencje naszych inżynierów, ale również ukazuje potencjał Polski w kształtowaniu przyszłości branży kosmicznej – zaznacza Paweł Wojtkiewicz, Director for Space in Poland w GMV.

Misja Hera, której koszt wynosi około 290 milionów euro, była efektem międzynarodowej współpracy na różnych etapach. Zaczęło się od fazy projektowania, przez budowę i testy, aż po jej realizację. W projekcie brali udział naukowcy z krajów takich jak Hiszpania, Portugalia, Rumunia, Niemcy, Holandia oraz Francja.

“Misja Hera może nie tylko zrewolucjonizować ochronę Ziemi przed asteroidami, lecz także otworzyć nowe perspektywy w dziedzinie eksploracji kosmosu. Dzięki zaawansowanym technologiom autonomicznej nawigacji i systemom radarowym, Europa ma szansę stać się liderem w dziedzinie obrony planetarnej, kontynuując sukcesy zapoczątkowane przez misję Rosetta” – można przeczytać w komunikacie ESA.

Źródło:rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły