Badania naukowców z California Northstate University College of Medicine pokazują, że słuchanie muzyki wspomaga powrót do zdrowia po operacji. Analiza 35 prac naukowych wskazuje, że muzyka obniża tętno, redukuje lęk i zmniejsza odczuwanie bólu. W efekcie pacjenci potrzebują mniej leków przeciwbólowych. Nie ma jednak jednego rodzaju muzyki, który działa najlepiej. Ważne jest, aby była dopasowana do gustu pacjenta.
Naukowcy z California Northstate University College of Medicine przeanalizowali dostępne badania dotyczące wpływu muzyki na proces zdrowienia po operacji. Zredukowali początkową liczbę 3736 artykułów do 35 najważniejszych prac. Wszystkie te badania uwzględniały dane o odczuciach pacjentów w kontekście bólu i lęku. Mierzyły także tętno i zużycie opioidowych leków przeciwbólowych. Wyniki jednoznacznie wskazują, że słuchanie muzyki, zarówno przez słuchawki, jak i głośniki, wyraźnie wspomaga proces rekonwalescencji po operacjach.
Pacjenci, którzy słuchali muzyki, odczuli znaczącą redukcję bólu w pierwszej dobie po operacji. Pomiar bólu dokonany za pomocą dwóch sprawdzonych metod, opartych na subiektywnej ocenie pacjentów, wykazał około 19% spadek na skali numerycznej oraz 7% na skali wzrokowo-analogowej. We wszystkich badaniach zaobserwowano również obniżenie poziomu lęku, który zmniejszył się średnio o 3%.
Co więcej, w pierwszej dobie po operacji zużywali mniej niż połowę morfiny w porównaniu do osób, które nie korzystały z tej formy wsparcia. Ponadto ich tętno było średnio o 4,5 uderzenia na minutę niższe. To ważne, ponieważ utrzymanie odpowiedniego rytmu serca sprzyja szybszej regeneracji. Poprawia bowiem krążenie tlenu i składników odżywczych w organizmie, szczególnie w miejscach poddanych zabiegowi.
Kiedy pacjenci budzą się po operacji, czasami czują się naprawdę przestraszeni i nie wiedzą, gdzie są. Muzyka może pomóc złagodzić przejście od etapu budzenia się do normalności, może pomóc zmniejszyć stres związany z tym przejściem – zaznacza główny autor badania, prof. chirurgii Eldo Frezza.
Frezza i współautorzy zauważyli, że w przeciwieństwie do terapii wymagających koncentracji lub ruchu, jak medytacja czy pilates, słuchanie muzyki jest pasywną formą wsparcia, którą pacjenci mogą wykorzystać bez wysiłku zaraz po operacji.
Źródło: rmf24.pl