Podczas trzydniowej gali w Singapurze ogłoszono zwycięzców tegorocznych nagród World Architecture Festival Awards 2024, nazywanych „Oscarami architektury”. Wśród wyróżnionych znalazł się polski projekt — Dworzec Metropolitalny w Lublinie, stworzony przez warszawską pracownię Tremend. W swojej kategorii pokonał on prace tak uznanych biur architektonicznych jak Zaha Hadid Architects oraz Kohn Pedersen Fox.
World Architecture Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej. W konkursie, organizowanym od 2008 roku, jury wyróżnia zarówno projekty już zrealizowane, jak i te w fazie koncepcji. Odbywa się to w kilkunastu kategoriach, takich jak „Kultura”, „Edukacja”, „Budynki mieszkalne”, „Obiekty komercyjne”, „Sport” i „Transport”.
Dla finalistów tego prestiżowego wydarzenia wyjątkową wartością jest możliwość prezentacji swoich prac przed szeroką publicznością. To przyciąga uwagę i zwiększa rozpoznawalność ich biur projektowych.
W sierpniu tego roku ogłoszono, że w finale konkursu znalazły się dwa polskie projekty w odmiennych kategoriach: „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie (kategoria „Sport”) oraz Dworzec Metropolitalny w Lublinie (kategoria „Transport”).
W ostatecznym rozrachunku to właśnie projekt lubelskiego Dworca Metropolitalnego zdobył tytuł „architektonicznego Oscara”. Autorem tej nagrodzonej koncepcji jest warszawskie biuro Tremend, znane m.in. z projektów takich jak dworzec Łódź Fabryczna, centrum Global Expo w Warszawie czy krakowski hotel „AC Marriott”.
Jury konkursu wyróżniło Dworzec Metropolitalny w Lublinie za wyjątkową troskę o ekologię i energooszczędność, które architekci zdołali połączyć z nowoczesnym designem. „To wielkie uznanie dla naszej pracy i uczucie spełnienia, które trudno opisać” — mówią z radością twórcy projektu.
Cały kompleks lubelskiego dworca wyróżnia się na tle podobnych obiektów w Polsce dzięki dużej ilości zieleni. Otaczająca budynek przestrzeń pełna jest trawników i drzew, gdzie podróżni i mieszkańcy mogą odpocząć na drewnianych ławkach. Zadbano też o roślinność na dachu — powstał tam ogólnodostępny ogród.
Zielone elementy mają tu także znaczenie funkcjonalne, oczyszczając powietrze i produkując tlen. To jest szczególnie cenne na terenie intensywnie użytkowanego węzła komunikacyjnego. Konstrukcja dworca wyróżnia się lekkością, dzięki zastosowaniu ażurowych filarów oraz szklanej fasady. We wnętrzu mieści się dodatkowa, mniejsza bryła w formie „budynku w budynku”.
W tegorocznym konkursie World Architecture Festival Awards pojawił się także polski akcent — Magdalenę Federowicz-Boule, założycielkę Tremend, doceniono, zapraszając ją do jury oceniającego kategorię „Projekty przyszłości”.
Źródło: dobrewiadomosci.net.pl