Oficjalnie ogłoszono już misję naukowo-technologiczną na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W przedsięwzięciu weźmie udział polski astronauta, dr Sławosz Uznański. Start misji zaplanowano na wiosnę 2025 roku.
— Często nie doceniamy wpływu kosmicznych technologii na nasze życie. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie będzie wielkim skokiem w życiu każdego z nas. Będzie to też wielki krok dla polskiej gospodarki — mówił Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. Wygłosił te słowa podczas prezentacji nazwy oraz emblematu misji.
Podczas poniedziałkowej konferencji ujawniono nazwę polskiej misji kosmicznej oraz jej cel. Misja Ignis, co w tłumaczeniu oznacza „ogień”, będzie realizowana z udziałem dr. Sławosza Uznańskiego. Jak podkreślił, projekt ten ma charakter naukowo-technologiczny i przyniesie korzyści nie tylko Polsce, ale i międzynarodowej społeczności.
— Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencjii — podkreślił minister.
Wyjątkowa chwila
Misja, w której Polska weźmie udział, będzie częścią projektu Ax-4. Sławosz Uznański dołączył do rezerwy astronautów ESA w listopadzie 2022 roku po rocznej selekcji. Od września 2023 pełni funkcję astronauty projektowego ESA.
Jak przekazał prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, misja Ax-4 wystartuje wiosną 2025 roku, nie wcześniej niż w kwietniu. Ax-4 to druga komercyjna misja załogowa z astronautą projektowym ESA. Finansuje ją Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z ESA.
W trakcie misji dr Uznański weźmie udział w przeprowadzeniu kilkunastu eksperymentów naukowo-technologicznych. Zaproponowały je polskie instytucje badawcze i firmy. Podczas 14-dniowej wyprawy załoga będzie badać m.in. zdrowie astronautów, mikrobiom, właściwości nowych materiałów i technologii, w tym sztuczną inteligencję, a także realizować działania edukacyjne.
— Misja Ignis to przełomowe wydarzenie nie tylko dla naszego sektora kosmicznego. Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów — otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta projektowy ESA dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie. Tym samym stanie się najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń – zaznaczył prof. Grzegorz Wrochna.
Źródło: dobrewiadomosci.net.pl