Finał 24. edycji Szlachetnej Paczki, czyli Weekend Cudów, coraz bliżej. Wolontariusze przygotowują się do przekazania darów rodzinom w trudnej sytuacji.
Szlachetna Paczka to jedna z największych inicjatyw społecznych w Polsce, funkcjonująca od 2001 roku. W tegorocznej edycji bierze udział 370 wolontariuszy, którzy niosą wsparcie najbardziej potrzebującym rodzinom. Hasło akcji na ten rok brzmi „zmieniamy świat na dobre”.
– Wyjaśniając poszczególne słowa tegorocznego hasła można powiedzieć, że po pierwsze „zmieniamy”, czyli dajemy mądrą pomoc, by zostawić ślad, działać na rzecz dobra. Po drugie „świat”. Właśnie kiedy pomagamy rodzinom w potrzebie, zmieniamy nie tylko ich życie, ale też często ich i nasz świat. Zmieniamy ich spojrzenie na świat, dzięki czemu czują się bezpieczniej, czują się zauważeni. Ostatnie ważne słowo to „na dobre”. Jako wolontariusze Szlachetnej Paczki chcemy, aby pomoc jaką otrzymują rodziny nie była jednorazowa, a aby była impulsem na zmianę życia, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa – zaznacza Marcin Król, koordynator regionalny w Szlachetnej Paczce.
Cała inicjatywa startuje już w czerwcu, kiedy to rozpoczyna się rekrutacja i szkolenie nowych wolontariuszy. W okresie od sierpnia do listopada trwa proces wyszukiwania rodzin oraz osób samotnych, które potrzebują wsparcia. Jak informuje organizator na swojej stronie, w ubiegłym roku największą pomoc otrzymywały rodziny z osobami chorymi, samotni rodzice, seniorzy. Częścią tej gruby były też osoby, które doświadczyły nieszczęśliwych wypadków lub trudnych zdarzeń losowych. Wolontariusze odwiedzają te osoby, by ustalić, jaka pomoc będzie dla nich najbardziej odpowiednia.
Na terenie Lubelszczyzny wsparcie trafi do 700 rodzin wytypowanych w ramach akcji. Tuż przed finałem darczyńcy aktywnie zaangażowali się w pomoc. To pozwoliło na objęcie wszystkich potrzebujących opieką – w inicjatywę zaangażowało się 17 008 darczyńców. W weekend 14-15 grudnia wolontariusze odwiedzają rodziny, przekazując paczki i sprawiając, że te dni nabierają wyjątkowego, pełnego nadziei charakteru.
– Wszystkie rodziny otrzymają paczki, każda ma swojego darczyńcę. Jednym słowem opisując to, co się dzieje w Szlachetnej Paczce można powiedzieć, że ludzie lubią pomagać. Nie są obojętni na innych. Pomagają wolontariusze, którzy poświęcają swój czas, wkładają wiele serca w działania paczkowe, ale i darczyńcy, którzy tą namacalną pomoc przygotowują dla rodzin – podkreśla Marcin Król.
Źródło: dziennikwschodni.pl