Zespół studentów Politechniki Wrocławskiej pracuje nad konstrukcją autonomicznej łodzi żaglowej, która w listopadzie spróbuje przepłynąć Atlantyk. Projekt ten będzie brał udział w konkursie Microtransat, organizowanym od 2005 roku. Zaś od 2010 roku bezzałogowe jednostki ścigają się w nim na trasie transatlantyckiej.
Politechnika Wrocławska przypomina, że jedyną łodzią, która do tej pory przepłynęła Atlantyk, jest SB Met. Zaprojektowała ją norweska firma Offshore Sensing. W 2018 roku jednostka ta pokonała trasę z Nowej Fundlandii do Irlandii w 79 dni. Studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR tej uczelni zgłosili do konkursu Microtransat swój projekt autonomicznej łodzi żaglowej.
“Do tej pory Atlantyk przepłynięto z Ameryki do Europy; my chcemy dokonać tego w przeciwnym kierunku” – powiedział Wojciech Bohdan, koordynator projektu.
Autonomiczną łódź, mierzącą około metra długości, studenci wyposażą w stalowy kadłub oraz żagiel wykonany z włókna szklanego i materiałów kompozytowych. W skład jej konstrukcji wejdzie także zaawansowana elektronika i specjalistyczne oprogramowanie. Na pokładzie znajdą się komputer sterujący, dwa moduły GPS oraz system komunikacji satelitarnej. Dzięki temu łódź będzie mogła wykonywać zdjęcia podczas rejsu. Zaś jej pozycję będzie można śledzić za pomocą GPS.
„Jeśli chodzi o kadłub, jesteśmy na etapie cięcia blachy i sprawiania. Łódź będzie wyposażona w jeden żagiel, który będzie umieszczony na dziobie” – opowiada koordynator. – „Mamy już zaprojektowaną i złożoną pierwszą wersję elektroniki. Tworzone jest oprogramowanie; jego elementy są już aplikowane na układy elektroniczne” .
Studenci chcą stworzyć jak najlepszą maszynę i uniknąć błędów, które popełnili ich poprzednicy.
„Wiele z tych projektów to były łodzie przystosowane do regat na mniejszych akwenach. Ich konstrukcje nie radziły sobie z trudniejszymi warunkami. Drugi aspekt to układy elektroniczne – one był mniej zaawansowane niż ten, który my opracowujemy” – zaznaczają.
Pierwsze próby łodzi mają odbyć się w marcu na wodach we Wrocławiu, natomiast następne testy zaplanowano na Bałtyku. Początek transatlantyckiego rejsu zaplanowano na listopad, kiedy na oceanie panują najbardziej sprzyjające warunki, z minimalnym ryzykiem sztormów. Przewiduje się, że przeprawa potrwa od dwóch do pięciu miesięcy. Szacowany budżet całego przedsięwzięcia wynosi około 50 tysięcy złotych.
Źródło: dobrewiadomosci.net.pl