W Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu stosuje się nowoczesne metody leczenia choroby Parkinsona. Pacjenci poddawani są tam zabiegom głębokiej stymulacji mózgu. Na czym polega ten innowacyjny zabieg?
W Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu pacjentom cierpiącym na chorobę Parkinsona wszczepiono mózgowe stymulatory. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod terapii, która znacznie podnosi komfort życia chorych.
Zabieg polega na umieszczeniu w mózgu pacjenta specjalnych elektrod, których zadaniem jest regulacja zaburzonych impulsów nerwowych. Procedura trwa kilka godzin. Co więcej, wymaga, aby pacjent był świadomy przez cały czas jej trwania. Tę formę leczenia stosuje się u osób, które nie reagują już na standardowe metody farmakologiczne. Pierwszym efektem operacji jest wyraźne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie drżenia kończyn.
Pacjenta trzeba przyjąć na oddział, a następnie pod kontrolą odstawić leki, jakie przyjmuje, by ocenić zaawansowanie choroby – zaznacza dr n. med. Artur Drużdż, ordynator oddziału neurologii z pododdziałem udarowym szpitala im. J. Strusia. – Potem leki trzeba ponownie ustawić, znów ocenić stan pacjenta i zdecydować o możliwości przeprowadzenia zabiegu. Proces jest dość skomplikowany.
Aby zapewnić pomyślny przebieg zabiegu, lekarze przygotowują trójwymiarowy model mózgu pacjenta. W tym celu korzystają z takich technologii, jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Elektrody muszą przejść przez wiele warstw w mózgu. Trzeba to tak zaplanować, by na ich drodze nie znalazło się żadne naczynie krwionośne – zaznacz dr hab. n. med. Bartosz Sokół, ordynator oddziału neurochirurgii szpitala im. J. Strusia. Już na sali operacyjnej zakładamy pacjentowi ramę stereotaktyczną. To narzędzie, które przypomina nieco sekstans lub łuk z suwmiarkami. Dzięki temu możemy dokładnie wyliczyć trajektorię. Elektroda przechodzi przez kolejne warstwy mózgu, a każda z nich ma odpowiedni dla siebie zapis elektryczny. Na jego podstawie jesteśmy w stanie manewrować.
Pacjenci z wszczepionymi elektrodami muszą poddać się rehabilitacji. Zauważalna poprawa podczas operacji jest głównie efektem czasowego pobudzenia mózgu. Dla utrzymania długotrwałych rezultatów niezbędne jest odpowiednie skonfigurowanie działania elektrod. Na pewno jest duży krok w przód w leczeniu.
Źródło: rmf24.pl