Nowy punkt wsparcia psychologicznego dla młodych w Częstochowie. „Safe Space” rusza w Galerii Jurajskiej

Częstochowa oraz Galeria Jurajska wspólnie uruchamiają wyjątkowy projekt, którego celem jest wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Już 23 czerwca – w Dzień Ojca – w popularnym centrum handlowym rozpocznie działalność „Safe Space”. To pilotażowy punkt interwencyjnej pomocy psychologicznej i profilaktyki zdrowia psychicznego. Znajdzie się on na pierwszym piętrze Galerii Jurajskiej.

W okresie letnich wakacji, od poniedziałku do piątku, przez dwie godziny dziennie dyżurować tam będą psychologowie. Pomysłodawcy mają nadzieję, że łatwo dostępna i znana lokalizacja w miejscu często odwiedzanym przez młodych ludzi, pomoże im poczuć się bezpiecznie i zachęci do sięgnięcia po pomoc. Ewentualna kontynuacja inicjatywy w trakcie roku szkolnego będzie uzależniona od popularności projektu w czasie wakacyjnym.

Wsparcie ze strony Galerii Jurajskiej obejmuje nie tylko udostępnienie przestrzeni, ale też jej pełne wyposażenie. Jak zaznaczyła Anna Borecka, dyrektorka galerii, projekt ma ogromne znaczenie społeczne i wychodzi naprzeciw realnym potrzebom młodych mieszkańców miasta.

– Safe Space” to punkt wsparcia dzieci i młodzieży, którego celem będzie zapewnienie bezpiecznej przestrzeni oraz zaoferowanie interwencyjnego wsparcia psychologicznego i profilaktycznego dla uczennic i uczniów z terenu Częstochowy. W „Safe Space” młodzi ludzie będą mogli porozmawiać z kimś, kto ich zrozumie, bez oceniania, anonimowo i bez presji – zaznaczył prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Nazwa „Safe Space” została wybrana nieprzypadkowo. To propozycja uczniów częstochowskich szkół średnich, którzy aktywnie uczestniczyli w konsultacjach dotyczących kształtu i funkcjonowania punktu. Dzięki temu projekt lepiej odpowiada na oczekiwania młodzieży.

Inicjatywa powstaje również we współpracy z miejskim Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Będzie on pełnił istotną rolę zarówno w punkcie w galerii, jak i w swoich placówkach przy ul. Kosmowskiej i Łukasińskiego. Przez całe wakacje poradnie pozostaną otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:30. Oferują m.in. interwencję kryzysową i konsultacje psychologiczne. Zespół Poradni kontynuuje również swoją działalność online, zapewniając kompleksowe wsparcie psychologiczne we współpracy ze szkołami.

Miasto Częstochowa nie zapomina też o długofalowych działaniach. W miejskich przedszkolach i szkołach zatrudnionych jest obecnie 255 specjalistów: psychologów, pedagogów, terapeutów pedagogicznych oraz logopedów. Ich zadaniem jest diagnozowanie trudności emocjonalnych i społecznych uczniów oraz zapobieganie wykluczeniu i zachowaniom ryzykownym.

Źródło: czestochowa.naszemiasto.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły