Polska wkroczyła do grona europejskich liderów technologii kwantowych. W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym uruchomiono pierwszy w kraju komputer kwantowy o nazwie PIAST-Q. To przełomowe wydarzenie nie tylko dla rodzimej nauki, ale także dla przemysłu i administracji publicznej. Będą one mogły korzystać z nowych możliwości obliczeniowych.
PIAST-Q to zaawansowane narzędzie badawcze, które zostanie udostępnione ekspertom z całej Europy. Dzięki niemu możliwa stanie się realizacja innowacyjnych projektów z dziedziny m.in. chemii kwantowej, optymalizacji, materiałoznawstwa czy sztucznej inteligencji.
Dzisiaj w Poznaniu oddajemy do użytku komputer kwantowy PIAST-Q działający w oparciu o technologię spułapkowanych jonów. Realizujemy zapowiedź sprzed kilku miesięcy i tym samym dokładamy ważny element rozwoju technologii przyszłości. Nowy sprzęt na światowym poziomie wspiera zarówno dotychczasowe, jak i nowe działania w zakresie m.in. kwantowej optymalizacji, kwantowych badań materiałowych oraz kwantowego uczenia maszynowego. Wiele zastosowań jeszcze przed nami, a potencjał tego komputera będzie stale rosnąć – zaznaczył wiceminister cyfryzacjiDariusz Standerski.
Nowy polski komputer wykorzystuje jedną z najbardziej obiecujących technologii w dziedzinie obliczeń kwantowych – uwięzione jony. Pojedyncze, naładowane atomy są stabilizowane w polu elektromagnetycznym i sterowane laserami. Każdy jon funkcjonuje jako kubit, czyli jednostka informacji kwantowej, zdolna do przyjmowania stanu 0, 1 lub ich kombinacji. To umożliwia prowadzenie złożonych obliczeń równoległych.
Ważnym elementem projektu jest integracja systemu kwantowego z tradycyjnymi superkomputerami. Pozwoli to rozwijać hybrydowe modele obliczeń, łączące klasyczne algorytmy z potencjałem technologii kwantowej. PIAST-Q to nie tylko znaczący krok w rozwoju polskiej infrastruktury naukowej, ale również szansa na realny wpływ naszego kraju na przyszłość europejskich badań i innowacji technologicznych. Zakup i uruchomienie komputera kwantowego zostały sfinansowane po połowie przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz europejskie partnerstwo EuroHPC. Łączna wartość inwestycji wyniosła 12,28 miliona euro.
Źródło: rmf24.pl