Od 1 lipca ulice Jaworzna wzbogaciły się o nowoczesny motocykl ratunkowy, który znacząco usprawnił działania służb medycznych w nagłych przypadkach. Specjalistycznie wyposażony motoambulans został przekazany do dyspozycji Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Jego zakup możliwy był dzięki głosom mieszkańców w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim.
Motocykl, który rozpoczął służbę w mieście, został wyposażony w wysokiej klasy sprzęt medyczny. W tym m.in. defibrylator, respirator, urządzenie do automatycznej kompresji klatki piersiowej oraz tablet wspomagający prowadzenie interwencji. Wszystko po to, by ratownik medyczny mógł jak najszybciej i skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Zakupiono go dzięki wsparciu mieszkańców.
Dzięki swojej zwinności i mniejszym rozmiarom, motocykl ratunkowy był w stanie dotrzeć do poszkodowanych znacznie szybciej niż tradycyjna karetka. Zwłaszcza w godzinach szczytu i w trudno dostępnych lokalizacjach. W sytuacjach, gdy liczyła się każda minuta, motoambulans pozwalał na szybsze rozpoczęcie działań ratujących życie. Choć nie przewoził pacjentów, umożliwiał wykonanie najważniejszych procedur medycznych do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa.
Rozwiązanie to miało także ekonomiczne zalety. Motocykl był tańszy w utrzymaniu, zużywał mniej paliwa i do jego obsługi wystarczał jeden ratownik. W praktyce stanowił uzupełnienie tradycyjnych karetek, a nie ich zamiennik.
Z informacji przekazanych przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wynikało, że na terenie województwa śląskiego funkcjonowały wówczas cztery motoambulanse, z których jeden czasowo znajdował się w serwisie. Choć oficjalnie miały one zostać włączone do systemu ratownictwa dopiero w maju 2026 roku, już wcześniej były wykorzystywane w codziennych akcjach ratunkowych.
Motoambulanse nie miały jeszcze statusu pojazdów systemowych i nie były wyposażone w takie same narzędzia jak karetki – np. w zaawansowane tablety medyczne. Ich działalność była w całości finansowana przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Jednak planowane zmiany prawne miały to zmienić. Od 2026 roku przewidywano współfinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz możliwość wysyłania motocykli do pacjentów z mniej poważnymi dolegliwościami. To miało odciążyć klasyczne zespoły ratownicze.
Pojawiły się również zapowiedzi rozwoju tej formy ratownictwa. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe zwróciło się do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z prośbą o zakup pięciu kolejnych motoambulansów. Wszystko wskazywało na to, że jednoślady na stałe zagoszczą w systemie opieki ratunkowej w regionie.