Po zakończeniu swojej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Sławosz Uznański-Wiśniewski dotarł do Kolonii, gdzie mieści się Europejskie Centrum Astronautów (EAC) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Specjalny samolot z polskim astronautą na pokładzie wylądował w niedzielę przed godziną 11. Na lotnisku czekali na niego bliscy, przyjaciele oraz dziennikarze.
– To doświadczenie było niesamowite. Widok Ziemi z orbity zapiera dech w piersiach – przyznał Uznański-Wiśniewski tuż po przylocie. Z uśmiechem dodał również, że jeszcze nie zdążył się porządnie wyspać po powrocie.
Wrażenia i wyzwania misji kosmicznej
Astronauta podzielił się także refleksjami na temat swojego pobytu w przestrzeni kosmicznej. Do największych zaskoczeń zaliczył specyficzny sposób poruszania się w mikrograwitacji oraz spektakularny widok na naszą planetę. Nie zabrakło jednak również wyzwań – Uznański-Wiśniewski wskazał, że najbardziej wymagające były intensywne przeciążenia podczas startu i lądowania.
Powrót na Ziemię i dalsze procedury
We wtorek po godzinie 12 czasu polskiego właz kapsuły Dragon Grace został otwarty, a członkowie misji Ax-4 opuścili statek. Po wodowaniu w pobliżu San Diego na Oceanie Spokojnym trafili na pokład jednostki MV Shannon, należącej do firmy SpaceX. Następnie przetransportowano ich śmigłowcem na ląd, skąd polecieli do Houston w Teksasie. Stamtąd Sławosz Uznański-Wiśniewski udał się już polskim samolotem do Europy.
Wraz z Uznańskim w misji uczestniczyli także: Peggy Whitson ze Stanów Zjednoczonych, Tibor Kapu z Węgier oraz indyjski pilot Shubhanshu Shukla. Cała załoga spędziła kilkanaście dni na ISS, realizując szereg zadań badawczych i technologicznych.
Czas na badania i rehabilitację
Po powrocie do Kolonii polskiego astronautę czeka kilkudniowa obserwacja w specjalistycznym ośrodku „Envihab”. Przez około tydzień eksperci ESA będą monitorować, jak organizm Uznańskiego adaptuje się do warunków ziemskiej grawitacji.
Zakończenie misji oznacza również początek intensywnej pracy dla zespołów naukowych. Przed nimi analiza danych zebranych na orbicie oraz ocena skuteczności przeprowadzonych eksperymentów.
Powrót Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko ważny moment dla niego samego, ale również dla polskiej obecności w przestrzeni kosmicznej – i znaczący krok w historii krajowego udziału w międzynarodowych misjach kosmicznych.
Źródło: rmf24.pl