W ostatni weekend wakacji odbędzie się akcja Czysty Bałtyk. Na polskie plaże wyjdą wolontariusze, by posprzątać śmieci zostawione przez turystów. Akcja ma zwiększyć świadomość na temat ekologii i pomóc środowisku.
Każdego roku turyści zostawiają nad morzem tony odpadów. Zaś dzięki akcjom takim jak Czysty Bałtyk, możemy wypoczywać na plaży “wolnej” od śmieci.
To już druga edycja “Czystego Bałyku”. Akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie Czysta Polska oraz United Nations Global Compact Network Poland.
– “Sercem wydarzenia po raz kolejny będzie molo w Gdańsku Brzeźnie. Tam stanie nasze miasteczko wraz ze sceną, strefą edukacyjną, sportową oraz strefą partnerów. Zaplanowaliśmy liczne warsztaty oraz konkursy. Nie zabraknie spotkań z naukowcami, którzy przybliżą nam główne problemy ekologiczne Bałtyku oraz z aktywistami, którzy będą opowiadać o działaniach podejmowanych na rzecz ochrony ekosystemów bałtyckich. To będzie solidna dawka wiedzy teoretycznej i praktycznej, której wszyscy potrzebujemy, by lepiej dbać o nasze morze. By wiedzieć, jak zostawiać dobry ślad, korzystając z uroków plażowania” – opowiada prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.
Czas, by zostawić po sobie czysty ślad
Wolontariusze będą sprzątać pas brzegowy od Gdańska po Puck. Organizatorzy liczą na to, że akcja zwiększy świadomość społeczeństwa na temat ekologii i tym samym przyczyni się do zmiany nawyków.
– “Zanieczyszczenia odpadami stanowią obecnie niezmiernie poważny problem, nie tylko lokalnie, ale też w skali globalnej. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że ludzkość wytworzyła od 1950 roku 8,4 ton miliarda plastików. Duża część z nich trafia do mórz i oceanów tworząc potężne plamy odpadów plastikowych. Największa z nich, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci ma powierzchnię trzech Francji. Według UN Environmental Programme tylko 15% odpadów unosi się na powierzchni wody; kolejne 15% jest obecna w kolumnie wody, a 70% trafia na dno morza. Te dane pokazują jak wielka jest skala. Odwołując się do słów Petera Thomsona, Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Oceanów, najbliższa dekada odegra kluczową rolę w walce ludzkości z problemami, takimi jak zakwaszenie oceanów, wzrost ich temperatury, nielegalne rybołówstwo, czy też zanieczyszczenie środowiska morskiego“. – zaznacza Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland.
Nasza planeta potrzebuje od nas pomocy. Dlatego warto włączać się w takie akcje i zrobić coś dobrego.
Źródło: rmf24.pl