Aktywność fizyczna może spowolnić, a nawet zapobiec utracie wzroku

Według naukowców z Uniwersytetu w Virginii, aktywność fizyczna może zapobiec utracie wzroku spowodowanej przez zwyrodnienie plamki żółtej. Może ona też pomóc osobom z jaskrą i retinopatią cukrzycową.

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine udowodnili, że ćwiczenia zmniejszyły przerost naczyń krwionośnych w oczach myszy. Pierwsze testy wykazały że myszy, które dobrowolnie ćwiczyły (biegały w kołowrotku) zmniejszyły przerost o nawet 45%. Ich wyniki były porównywane z osobnikami, które nie wykonywały ćwiczeń.

W drugiej, potwierdzającej próbie, myszy aktywne fizycznie osiągnęły tym razem wynik o 32 proc. lepszy od biernych. Zwiększająca się ilość naczyń krwionośnych prowadzi do plątaniny naczyń krwionośnych. To jest za to ważny czynnik w przypadku chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Aktywność fizyczna jak u myszy



Aby ćwiczenia przyniosły efekt, myszy nie musiały się bardzo wysilać. Już niewielka aktywność fizyczna dawała efekty. Większy wysiłek nie dawał jednak spotęgowanych korzyści. Utrata wzroku mogła więc być zwalczana nawet przez minimalny wysiłek.

Jak wskazują autorzy, badanie stanowi pierwszy eksperymentalny dowód na to, że aktywność fizyczna może zmniejszyć nasilenie zwyrodnienia plamki żółtej, które jest główną przyczyną utraty wzroku. Wcześniejsze spostrzeżenia w tej materii opierały się na badaniach ankietowych, dotyczących stylu życia.

Na razie badający nie wiedzą jeszcze, jak ćwiczenia wpływają na układ krwionośny. Możliwym jest że zmianę przynosi zwiększony napływ krwi. 

Jeśli dalsze badania potwierdzą zaobserwowany efekt, aktywność fizyczna mogłaby się okazać wyjątkowo tanią i dostępną metodą profilaktyki utraty wzroku (która tylko w USA zagraża około 10 milionom osób).

Naukowcy zaobserwowali też korelację między wiekiem, a częstotliwością ćwiczeń. Jako że utrata wzroku grozi częściej osobom starszym, naukowcy pracują nad stworzeniem leków i suplementów, które mają dawać podobne korzyści co ćwiczenia.

Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w dzienniku “Investigative Ophthalmology & Visual Science” https://iovs.arvojournals.org/

źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/

Jeżeli szukacie innych, dobrych informacji na temat światowego zdrowia, pamiętajcie żeby odwiedzić kategorię zdrowie. Znajdziecie tam newsy na temat najnowszych badań i zaleceń w sprawie zdrowia.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły