Asystent kulturowy – bardzo ważny i potrzebny zawód

Szacuje się, że w warszawskich szkołach pracuje już około 200 asystentów kulturowych. Mają oni pomóc ukraińskim dzieciom odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości. Co więcej, rozwiązują także konflikty i są gotowi by wspierać każdego ucznia z doświadczeniem migracji.

W polskich szkołach uczy się około 200 tysięcy ukraińskich dzieci. Mają za sobą trudne doświadczenia – musiały uciekać ze swoimi rodzinami z Ukrainy.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych mówią, że coraz częściej słyszy się o konfliktach pomiędzy dziećmi różnej narodowości.

 – “Coraz częściej słyszę choćby o wyzwiskach, mowie nienawiści, ale też o gorszym traktowaniu. Na razie dotyczy to dzieci z Rosji czy Białorusi, które są niejako obarczane odpowiedzialnością za wojnę” – przyznaje Agnieszka Kozakoszczak z Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej.

Właśnie w takiej sytuacji pomóc mają asystenci kulturowi. W Warszawie pracuje ich już 200. Są to najczęściej nauczycielki z Ukrainy i Białorusi.

Ten zawód istnieje już od 10 lat. Jednak wcześniej szkoły bardzo rzadko decydowały się na zatrudnienie takiego asystenta.

– “Ze szkół od dawna mieliśmy informacje, że to najbardziej sensowne rozwiązanie w pracy z uczniem cudzoziemskim” – opowiada Kozakoszczak.

– “Jego głównym zadaniem jest wspieranie w edukacji dzieci z doświadczeniem migracji. Taka osoba musi znać przede wszystkim język polski i język, którym się posługuje dziecko. W praktyce pełni rolę tłumacza i pośrednika kulturowego, ale też wspiera nauczycieli w rozwiązywaniu konfliktów” – opowiada kobieta. – “Jest jeszcze coś ważnego. Asystent międzykulturowy jest w szkole takim życzliwym dorosłym, którego dziecko z doświadczeniem migracji rozpoznaje jako kogoś, kto jest mu najbliższy. Asystent wspiera emocjonalnie dziecko, ale też pomaga w jego adaptacji w szkole” – dodaje.

Asystenci często same mają za sobą doświadczenie migracji. Dlatego są w stanie zrozumieć sytuację uczniów cudzoziemskich. Wiedzą z czym muszą się mierzyć na codzień, jakie wyzwania stoją na ich drodze. Wspierają ich nie tylko w nauce. Starają się także pomóc im pokonać bariery kulturowe.

“To są też takie sytuacje, gdy asystenci międzykulturowi wspierają szkołę w kontakcie z poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Kontaktują się z rodzicami dzieci, są obecni na zebraniach, ale też na przykład pomagają integrować klasę. Tych sytuacji jest naprawdę dużo” – podkreśla pani Agnieszka.

Źródło: tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły