Demencja na zawsze zmienia życie człowieka. Chory w pewnym momencie przestaje być sobą. Dotychczas jednak nie wiedziano jak niszczy mózg. Dopiero teraz dzięki badaniom Polaka wiadomo, które obszary mózgu ulegają największym zniszczeniom. To z kolei może pomóc w walce z demencją.
Demencja to nie choroba, ale stan pogorszenia funkcjonowania mózgu. Składa się na nią szereg objawów. Wysokie ciśnienie to jeden z czynników, które najbardziej zwiększają ryzyko demencji. Badacze pod kierunkiem Polaka – prof. Tomasza Guzika, odkryli które rejony mózgu są zniszczone przez wysokie ciśnienie krwi.
Objawy demencji są początkowo bardzo niewinne, wręcz niezauważalne. Człowiek zaczyna zapominać imion, często coś gubi. Potem, z biegiem lat, problemy z pamięcią są coraz większe. Chorzy cierpią na gwałtowne zmiany nastrojów, nie potrafią się wysłowić, mają problemy z koncentracją. W końcu przestaje rozpoznawać bliskie osoby i nie może się już ruszać.
Te stany to efekt gorszego funkcjonowania mózgu. Zachodzą procesy degeneracyjne, które zaburzają komunikację komórek mózgowych.
Dotychczas było wiadomo, że czynnikiem, który zwiększa ryzyko otępienia jest wysokie ciśnienie krwi. Nie wiedziano jednak jak wysokie ciśnienie niszczy tkankę mózgową. To z kolei wiązało się z tym, że nie można było przewidzieć kto jest narażony na demencję. Teraz to się zmieni. Wszystko dzięki odkryciu prof. Tomasza Guzika z uniwersytetu w Edynburgu i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i jego zespołu.
Naukowcy zebrali informacje od ponad 30 tysięcy pacjentów z Wielkiej Brytanii. Okazało się, że wysokie ciśnienie odbija się na konkretnych rejonach mózgu. Potem przeprowadzili obserwację na dużej ilości pacjentów, którzy zmagali się z wysokim ciśnieniem.
— “Odkryliśmy, że zidentyfikowane przez nas części mózgu rzeczywiście zostały dotknięte chorobą” – mówi prof. Guzik.
Zaobserwowali różne zmiany – m.in skurczenie mózgu czy zmiany w połączeniach między różnymi obszarami i ich aktywności. Ciśnienie wpływa na procesy w aż dziewięciu rejonach mózgu.
— “To badanie pokazuje, że określone obszary mózgu są szczególnie narażone na ryzyko uszkodzenia przez wysokie ciśnienie krwi, co może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych pogorszeniem funkcji poznawczych na najwcześniejszych etapach i potencjalnie skuteczniej ukierunkować terapie w przyszłości” — zaznacza współautorka badania, prof. Joanna Wardlaw.
Źródło: medonet.pl