Grupa studentów stworzyła komiks, który ma nam przybliżyć świat i ludzi nauki.

Jaye Gardiner, razem z dwójką przyjaciół, połączył komiks i naukę, by stworzyć literaturę naukową dla każdego.

W 2015 roku, Jaye Gardiner i jego grupa przyjaciół, Khoa Tran i Kelly Montgomery, założyli JKX Comics. Każdy z nich robił wtedy doktorat na różnych kierunkach uniwersytetu Wisconsin-Madison. Z własnego doświadczenia wiedzieli jak trudnym może być wyjaśnianie nowych badań, oraz zachęcanie uczniów do czytania o nauce. 

Uznali więc że użyją prostego, kreskówkowego formatu i lekkiego humoru, żeby stworzyć zachęcającą literaturę. Trójka spędzała weekendy w kamousowym barze, pisząc skrypty i rysując panele zeszytu. Pierwszy komiks ukazał się w 2016. “EBV and Replication dance” opisywał proces replikowania się wirusa Epsteina-Barra. Aby to zobrazować, grupa opowiedziała historię wirusa idącego do klubu razem ze swoimi znajomymi, wszystko w ciele człowieka. 

Tran, w tej chwili epigenetyk pracujący na uniwersytecie w Pensylwanii wyjaśniał: “Komiks posiada zarówno wizualne efekty, jak i historię. Mamy nadzieję że komiks otworzy nowe drzwi dla nowej generacji, zachęci ich do badania nauki”

Nauka i komiks

Grupa studentów nie była jedynymi którzy widzieli miejsce na naukę w komiksach. Wiele badań dowodzi że taka literatura zachęca szerokie i zróżnicowane grono ludzi. Ta teza powstała w 2018 roku, w Journal of Science Communication. Historie rysunkowe zmieniają informacje na łatwiejsze do przyswojenia. 

W 2018 roku, jeszcze parę naukowców z Uniwersytetu W-M dołączyło do JKX Comics, dodając nowe dziedziny nauki do ich tematyki. Sami tworzyli historię i teksty, jednocześnie prosząc lokalnych artystów ilustracje. 

Grupa wolontariuszy na tą chwilę stworzyła 11 darmowych, i ogólnodostępnych komiksów. Uważają też że mogą nadać naukowcom bardziej ludzką twarz. “Chcielibyśmy tylko pokazać że ludzie nauki są też ludźmi. Nie wszyscy jesteśmy geniuszami jak Einstein, którzy są antyspołeczni i co chwila mają przebłyski geniuszu” przyznaje Gardiner. “Komiks to idealne do tego narzędzie”

Gdzie są teraz?

Najnowszy numer, nazwany Gilbert’s Glitch Switch, został opublikowany 2 marca. Bohater komiksu, biochemik, zostaje wciągnięty do gry komputerowej, gdzie testuje różne kombinacje aminokwasów. Panele komiksu są utrzymane w stylistyce kultowej już gry, Super Mario Bros, a historia przedstawia podstawy biochemii. Głównym pomysłodawcą był Kelly Montgomery, dzisiaj chemik i biolog na uniwersytecie w Kalifornii, San Francisco.

Nie zawsze przedstawienie zaawansowanych badań przy pomocy prostych obrazków jest łatwe. Przy tworzeniu każdego zeszytu, twórcy muszą balansować między dokładnością, a uproszczeniami. “Nie zawsze wychodzi idealnie”, mówi Tran “ale naszym głównym celem, cały czas zostaje zaszczepienie tej ciekawości, i chęci do zbadania tematu dokładniej.”

kobieta czyta
Literatura naukowa umie być ciężka do przebrnięcia (pixabay)

Mimo że opowieści trafiają głównie do licealistów, zespół ma nadzieję że ludzie ze wszystkich grup wiekowych będą dobrze się bawić czytając ich komiks. 

Na tą chwilę trójka rozpoczęła Kickstartera, dzięki któremu mają nadzieję na zebranie środków do dystrybucji swoich wytworów dla biedniejszych dzieci. 

Tworzą też nową serię o badania zarażonych organów, która ma być stworzona w stylu CSI, telewizyjnego show detektywistycznego.

źródło: sciencenews

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły