Innowacyjne podejście do terapii przeciwnowotworowej – zespół naukowczyń z ZUT na czele przełomu



Dr inż. Agnieszka Piegat z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, wraz z zespołem, opracowała innowacyjną technikę docierania do komórek rakowych. Badania realizowane są w ramach współpracy ZUT z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, gdzie projekt nadzoruje prof. Aneta Cymbaluk-Płoska. Eksperymenty na zwierzętach odbywają się pod opieką prof. Danuty Bogackiej.

– Nowy preparat wykorzystywany w tej terapii opiera się na przełomowej metodzie dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, koncentrując się na celowanym leczeniu nowotworów. W przypadku raka jajnika, komórki nowotworowe mają tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie jamy brzusznej. Co istotne, te komórki wytwarzają wokół siebie substancje zwane mucynami – białka, które tworzą osłonę śluzową wokół komórek rakowych. Zdrowe komórki jamy brzusznej nie wydzielają mucyn, co umożliwia nowym nanocząstkom celowanie wyłącznie w komórki rakowe poprzez rozpoznawanie tych białek – mówi dr inż. Agnieszka Piegat, pomysłodawczyni badań.

Obecne metody leczenia nowotworów polegają na podawaniu leków do krwiobiegu lub jamy otrzewnej. Jednak często uszkadzają także zdrowe komórki, co wywołuje poważne skutki uboczne. Terapie precyzyjnie ukierunkowane na komórki nowotworowe nadal znajdują się na etapie badań przedklinicznych. Tymczasem szczeciński zespół zakończył już testy na zwierzętach. I osiąga bardzo obiecujące rezultaty.

– Widzimy zahamowanie wzrostu guzów oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia zwierząt w porównaniu z tradycyjnymi metodami podawania leków. Aktualnie analizujemy, jak specyfik rozprzestrzenia się w organizmie oraz jakie ma działanie na narządy wewnętrzne i florę jelitową – zaznacza dr inż. Piegat.

Prace nad tym projektem rozpoczęły się w ramach programu „Lider”, którego celem było opracowanie systemów transportujących leki. Początkowe badania nad nanocząstkami skupiały się na leczeniu choroby wrzodowej żołądka i eliminacji bakterii Helicobacter pylori. Po uzyskaniu obiecujących wyników oraz nawiązaniu współpracy z zespołem z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, badaczki z ZUT postanowiły zastosować opracowane nośniki w terapii raka jajnika, wykorzystując karboplatynę – powszechnie używany lek w leczeniu tego nowotworu. W realizację projektu na ZUT, oprócz dr inż. Agnieszki Piegat, włączyły się również dr inż. Agata Goszczyńska, dr inż. Agata Niemczyk, dr inż. Anna Żywicka oraz dr inż. Klaudia Brodaczewska z Warszawy.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły