Innowacyjny Program Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Do innowacyjnego projektu prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce dołączyły dwa młodzieżowe ośrodki wychowawcze dla dziewcząt – w Radzionkowie i Goniądzu. Celem pilotażowego programu było opracowanie modelowych standardów ochrony dzieci, a metoda pracy opierała się na aktywnym zaangażowaniu wychowanek tych ośrodków.

Dziewczęta samodzielnie, bez udziału kadry, ustaliły zasady bezpiecznych relacji między sobą. Wpłynęły też na treść zasad dotyczących relacji podopiecznych z wychowawcami i wychowawczyniami. Przekazanie decyzyjności młodym osobom i umożliwienie im wyrażenia swoich opinii przyniosło zaskakująco pozytywne rezultaty.

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze to placówki resocjalizacyjne dla młodzieży uznawanej za niedostosowaną społecznie. W Polsce istnieje około osiemdziesięciu takich ośrodków. Osoby poniżej 18. roku życia trafiają tam na mocy decyzji sądu rodzinnego. Zwykle z powodu nieuczęszczania do szkoły, uzależnień lub kradzieży. Celem pobytu w MOW jest wyeliminowanie przyczyn takich zachowań i przygotowanie młodzieży do życia zgodnego z normami społecznymi.

Ważny program

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 33 lat chroni dzieci przed przemocą w różnych obszarach, takich jak rodzina, środowisko rówieśnicze, przestrzeń online oraz procedury prawne, w których uczestniczą jako pokrzywdzeni lub świadkowie. Od kilkunastu lat organizacja dba również o bezpieczeństwo dzieci w placówkach takich jak szkoły i przedszkola, wspierając personel tych instytucji w tworzeniu i wdrażaniu standardów ochrony dzieci.

W czerwcu 2023 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wraz z Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, uruchomiła innowacyjny program „Standardy ochrony dzieci w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych”. Celem projektu było stworzenie, we współpracy z ośrodkami w Radzionkowie i Goniądzu, wzorcowych standardów ochrony dzieci. Dorośli pracowali nad zasadami bezpiecznych relacji wychowawców z podopiecznymi, a młodzież nad zasadami bezpiecznych relacji rówieśniczych, opracowując je samodzielnie.

– W kolejnych miesiącach po zakończeniu projektu, podczas szkoleń organizowanych przez Fundację, pokazywałyśmy wypracowane przez młodzież standardy dyrektorom innych MOW-ów. Z niedowierzaniem przyjmowali oni informację, że zapisy dotyczące zasad relacji rówieśniczych zostały stworzone przez nastolatki – mówi dr Anna Krawczak z FDDS.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły