Naukowcy stosują nową metodę CRISPR. Inżynieria genetyczna w tej metodzie pozwala tworzyć rośliny hybrydowe, które mają lepsze zbiory i są odporniejsze.
Tworzenie roślin hybrydowych nie jest nowością, i w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mocno wpłynęło to na wzrost zbiorów na całym świecie. Rośliny takie powstały poprzez skrzyżowanie dwóch genetycznie różniących się od siebie odmian. Efektem były większe zbiory, czy lepsza odporność.
Dotychczasowe metody wymagały jednak dużo czasu i pracy, jak mówi doktor Chuanxiao Xie. Proces taki polega po pierwsze na znalezieniu odpowiednich składników dla hybrydy. Jedna odmiana musi posiadać mutację genetyczną która warunkuje u niej brak pyłku. Druga nie może jej jednak posiadać, żeby efekt końcowy mógł rozmnażać się przez zapylanie. Naukowcy zwykle krzyżują więc sterylną roślinę z płodną, aby przywrócić powstającej hybrydzie możliwość rozmnażania.
Takie podejście mocno ogranicza grono roślin z których można zrobić hybrydę. Stworzenie zaś sterylnych i działających odmian trwa lata.
Rewolucją może się jednak okazać metoda wynaleziona przez badaczy z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych. Sposób może skrócić cały proces o 5-10 lat, a polega on na manipulacji genetycznej CRISPR/Cas9.
Inżynieria genetyczna CRISPR
System opracowany przez Chińskich naukowców celuje na razie w geny warunkujące płodność m.in.. kukurydzy. Działa on z chirurgiczną precyzją. Jeden element wycina kawałek tego genu, przez co roślina staje się bezpłodna. Następnie do organizmu jest wprowadzony gen który pozwala na rozmnażanie. Razem z nim do rośliny dostaje się gen który zabarwi płodne nasiona. Dzięki temu naukowcy będą mogli rozróżnić potomstwo które może być od razu wykorzystywane.
Druga część nasion jest również wykorzystywana. Inżynieria genetyczna wprowadza do nich ten sam gen, który trafił do pierwotnej rośliny. Dzięki temu to one staną się rodzicami dla kolejnej generacji nasion.
W prosty sposób ograniczamy więc potrzeby pojawiające się przy dawnych metodach. Tworzenie nasion takich roślin będzie więc szybsze i tańsze. Dzięki niezmiennym prawom rynku, to samo stanie się z produktami, plonami. Produkcja i konsumpcja owoców i warzyw będzie więc dużo tańsza.
„Mamy już technologię i nie znajdujemy się daleko od zastosowań na dużą skalę. Musimy jednak przejść przez odpowiednią procedurę, zanim system zostanie zatwierdzony do komercyjnego wykorzystania” – zaznacza dr Xie.
źródło: cell.com