Misja Medyczna: Lekarze ze Szczecina niosą pomoc w Kenii

W poniedziałek, 2 września, lekarze i studenci medycyny ze Szczecina wyruszyli na misję humanitarną do Kenii. Celem ich wyprawy, organizowanej w ramach projektu „Medycy dla Kenii,” jest pomoc, głównie skierowana do dzieci – informuje opiekunka grupy, dr hab. Elżbieta Petriczko.

Nasze przygotowania są już na finiszu, mamy bilety, mamy też bardzo dużo leków i materiałów medycznych — zaznacza dr Petriczko.

W misji uczestniczą specjaliści z różnych dziedzin, w tym chirurg, radiolog, okulista, pediatrzy oraz studenci medycyny. Planują odwiedzić kilka sierocińców oraz ośrodek dla dzieci zakażonych wirusem HIV.

Nie zamierzamy siedzieć w jednym miejscu i czekać na pacjentów — podkreśla dr Petriczko. — Ta misja wymaga mobilności i odwiedzenia kilku miejsc — dodaje.

Głównym celem zespołu jest udzielanie pomocy medycznej dzieciom. Choć będą także wspierać dorosłych, którzy zgłoszą się do polowych punktów medycznych i przychodni. Zespół zabiera ze sobą m.in. 300 par okularów, zebranych w Polsce przez prawie dwa lata, które po badaniach zostaną przekazane potrzebującym. W bagażu mają również opatrunki, antybiotyki, środki przeciwmalaryczne oraz sprzęt stomatologiczny. Dla dr Petriczko to kolejna misja humanitarna, wcześniej uczestniczyła w takich akcjach w Kazachstanie, Kamerunie, Tanzanii i Kenii.

Tam dokąd jedziemy, w regionie Meru w środkowej Kenii, też już raz byłam — zaznacza dr Petriczko. — Wybrałam to miejsce na tę misję, bo tym razem jadą z nami studenci i jako organizator muszę wiedzieć, czego się tam mogę spodziewać. Poprzednie misje dały mi doświadczenie. Wiem więc, że konsultacji medycznych potrzebuje tam wielu pacjentów np. z powodu źle dobranych protez, zignorowania odkażania ran po zabiegach, a także np. odleżyn, opuchnięć alergicznych czy oparzeń. Będziemy również pomagać przy urazach, zakażeniach i niezagojonych ranach.

Misję wspiera Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie. Prezes Rady, Michał Bulsa, zaznacza, że tego typu inicjatywy mają ogromne znaczenie. To one pomagają przyszłym lekarzom rozwijać empatię. Sprawdzają ich wiedzę i umiejętność radzenia sobie ze stresem w zupełnie innych warunkach niż te panujące w Polsce.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły