Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wyruszył do Portugalii, by jako pierwszy polski chór akademicki uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym 3rd LISBON SINGS, organizowanym przez Interkultur. Otrzymali kilka nagród!
W festiwalu uczestniczyło 28 zespołów z 17 krajów, w tym z Estonii, Finlandii, Serbii, Austrii, Brazylii i Puerto Rico. Było to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło zapoznać się z bogactwem różnych kultur i tradycji muzycznych. Chór Uniwersytetu Gdańskiego, jako pierwszy polski chór akademicki, wziął udział w konkursowej części festiwalu. Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu odniósł znaczące sukcesy. Zdobył pierwsze miejsce w kategorii Muzyka Sakralna oraz złoty dyplom w kategorii A1 – chóry mieszane na poziomie profesjonalnym.
– Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym, wielokulturowym wydarzeniu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszego działania. W ostatnim czasie skupialiśmy się na udziale w lokalnych konkursach chóralnych i na własnych projektach artystycznych. Po 5 latach udało nam się pojechać na zagraniczny festiwal. Z dumą reprezentowaliśmy Uniwersytet Gdański i Polskę – zaznacza dyrygentka zespołu dr Aneta Majda.
Wyjazd do Portugalii mógł się odbyć dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego, Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, PSSE Media Operator, Gdańskiego Towarzystwa Promocji Kultury Akademickiej oraz funduszom zebranym podczas specjalnie zorganizowanej zbiórki.
Podczas pobytu zorganizowano również koncert muzyki chóralnej pt. „Lisbon & Gdańsk Sing” we współpracy z Lisbon Community Choir – chórem założonym w 2017 roku. Skupia on wielokulturową społeczność śpiewaków z Lizbony. Po występach obu zespołów, które zaprezentowały swoje repertuary przed licznie zgromadzoną publicznością, chóry wspólnie wykonały utwór „Queda de Imperio” portugalskiego artysty Vitorino. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada RP w Lizbonie.
– Występ z Lisbon Community Choir pokazał nam, jak ważne jest poznawanie muzyki i chórów z innych krajów. To dzięki takim wydarzeniom czerpiemy największą radość ze wspólnego śpiewania. Oraz z możliwości zawierania nowych znajomości w różnych częściach świata – mówiła managerka zespołu Zofia Bełdzińska.
Źródło: ug.edu.pl