Mało znana kultura, rzadko wspominana, mogła być źródłem powstania najstarszego miasta, jakie kiedykolwiek odkryto. Co ciekawe, nie leżało ono w Afryce, Azji ani na Bliskim Wschodzie, lecz stosunkowo blisko granic naszego kraju.
Historia ta sięga aż siedmiu tysięcy lat wstecz i jest związana z kulturą Cucuteni-Trypole, która obejmowała obszary dzisiejszej Ukrainy, Rumunii i Mołdawii. Niektórzy specjaliści uważają, że odkrycia z tych terenów, zwłaszcza w okresie komunizmu, celowo pomijano i nie nagłaśniano, a wręcz starano się je ukryć. Tymczasem mogli oni stworzyć najstarsze miasto w historii ludzkości.
W rezultacie wiele odkryć zaginęło lub zostało zatajonych. Dopiero niedawno zaczęły pojawiać się nowe informacje o możliwie najstarszym mieście na świecie. To miejsce, znane jako Trypole lub Trypilia, poddano badaniom z wykorzystaniem technologii geomagnetycznych. Dzięki nim archeolodzy ustalili, że starożytne osady obejmowały obszar przekraczający 100 hektarów.
Nie była to więc mała osada, ale struktura, która nawet dziś mogłaby zostać uznana za pełnoprawne miasto. Zebrane dane jasno wskazują, że pierwsze miasta założone przez ludzkość nie powstały na Bliskim Wschodzie, na przykład w Mezopotamii, lecz na terenach dzisiejszej Ukrainy. Wyniki tych badań opisano w “Neue Zürcher Zeitung”. Ich autorzy podkreślają kilka interesujących aspektów związanych z tym starożytnym miejsce.
Chodzi o miejsce znajdujące się w centralnej Ukrainie, na terenie obwodu czerkaskiego. Odkryte tam artefakty, takie jak fragmenty ceramiki, które datuje się na co najmniej 4000 rok p.n.e. Zespół badawczy pod kierownictwem Josepha Müllera z Uniwersytetu w Kilonii rozpoczął prace terenowe w 2011 roku. W ciągu tych lat naukowcom udało się zlokalizować ponad 250 stanowisk z dowodami ludzkiej działalności. Choć pierwsze próby ich odkrycia miały miejsce już w latach 60. XX wieku.
Dotychczasowe ustalenia wskazują, że na przełomie epoki kamienia i epoki brązu w tej części Europy istniały zorganizowane osiedla. Architektura tych miast była inna niż obecnie, ale liczba mieszkańców Trypola mogła sięgać 20-30 tysięcy.
Źródło: focus.pl