Naukowcy odmłodzili komórki 53-latki o kilkadziesiąt lat

Naukowcom z University of Cambridge udało się odmłodzić komórki 53-latki o kilkadziesiąt lat bez utraty ich funkcjonalności. Dzięki temu odkryciu leczenie chorób związanych z wiekiem – np. choroby Alzheimera, może stać się o wiele bardziej efektywne.

Naukowcy z Cambridge opublikowali wyniki eksperymentów przeprowadzonych nad starzejącymi się komórkami skóry. W swoich badaniach wykorzystywali technikę, która w 2012 roku została nagrodzona Nagrodą Nobla. Polega ona na otrzymywaniu komórek macierzystych z dojrzałych tkanek przy pomocy czterech cząsteczek, tzw. “czynników Yamanaka”. Niestety ta metoda nie jest do końca efektywna – w wyniku tego procesu komórki tracą swój pierwotny typ i funkcjonalność.

Dlatego Diljeet Gill z Babraham Institute w Cambridge i inni naukowcy próbowali nieco zmodyfikować tę technikę. W swojej metodzie również wykorzystali czynniki Yamanaka. I udało im się osiągnąć coś niezwykłego. Zatrzymali przeprogramowanie komórek, co pozwoliło na odmłodzenie ludzkich komórek skóry o trzydzieści lat. Co ważne, komórki nie utraciły swoich pierwotnych funkcji.

Badacze pobrali komórki skóry od trzech różnych dawców. Potem poddali je działaniu czynników Yamanaka – ten proces trwał 13 dni. Następnie pozostawili komórki do wzrostu. Okazało się, że te odmłodzone komórki produkują więcej kolagenu.

„Technika ta może pewnego dnia być przydatna w leczeniu schorzeń skóry, takich jak oparzenia i owrzodzenia. Dodatkową zaletą jest to, że komórki nie zostałyby odrzucone przez organizm człowieka, ponieważ byłyby to jego własne komórki” – wyjaśnia Diljeet Gill.

To odkrycie oznacza, że naukowcy są w stanie odmłodzić skórę. Jednak należy również podkreślić, że technika opracowana przez badaczy z Cambridge może pomóc w leczeniu chorób związanych z wiekiem.

„Fakt, że zaobserwowaliśmy również odwrócenie wskaźników starzenia w genach związanych z chorobami, jest szczególnie obiecujący dla przyszłości tej pracy”  – zaznacza naukowiec.

„Marzyliśmy o tego rodzaju rzeczach. Wiele powszechnych chorób pogarsza się z wiekiem, a myślenie o pomaganiu ludziom w ten sposób jest bardzo ekscytujące” – przyznał w wywiadzie dla BBC News szef zespołu badawczego prof. Wolf Reik z Babraham Institute w Cambridge.

Źródło: hellozdrowie.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły