Naukowcy ze Śląska stworzyli klips, służący do wykrywania nowotworów skóry.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował klips, który ma znacząco ułatwić diagnostykę nowotworów skóry.

Badania znamion barwnikowych prowadzone są zazwyczaj przy pomocy dermatoskopu, który pozwala sprawdzić je pod kątem możliwości zachorowania na nowotwór.  Lekarze biorą pod uwagę kształt znamienia, różnice zabarwienia i na tej podstawie starają się określić ryzyko wystąpienia raka. Próbują również wejrzeć w głębsze struktury takiego nacieku. Jest to istotny zabieg, ponieważ od grubości guza zależy to na ile da się zwalczyć chorobę. Jeśli taka grubość jest mniejsza niż 1mm, to chirurgiczne usunięcia guza może spowodować, że pacjent zostanie całkowicie wyleczony. Jednak za pomocą dermatoskopu nie da się dokładnie obejrzeć wewnętrznej struktury nacieku, ani zmierzyć jego grubości.

Interesującą propozycję przedstawili naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Śląskiego. Opracowali oni klips, który ułatwia diagnostykę nowotworów skóry.

“Urządzenie przypomina zwykłą klamerkę do bielizny. Łapiemy fałd skóry w miejscu, w którym znajduje się znamię. Wyemitowana wiązka światła jest kierowana do licznych odbiorników zlokalizowanych w jednym z ramion klipsa. To z kolei pozwala określić grubość zmiany i inne jej parametry oraz decydować o podjęciu leczenia lub dalszej obserwacji” – tłumaczy dr hab. Inż. Robert Kropowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Diagnostyka nowotworów skóry będzie szybsza

“Dzięki temu diagnostyka takich nowotworów skóry, jak czerniak złośliwy, będzie szybsza i obarczona mniejszymi błędami” – mówi.

Badanie takim klipsem jest zupełnie nieinwazyjne i bezpieczne nawet dla miejsc, w których występują zmiany chorobowe. Urządzeniem można posługiwać się również w celach obserwowania postępów leczenia. 

Projektowi zostało przyznane prawo ochronne. Autorami użytkowego wzoru są badacze z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. inż. Robert Koprowski oraz prof. inż. Zygmunt Wróbel, a także dr hab. Sławomir Wilczyński i prof. Barbara Błońska-Fajfrowska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

źródło: nauka w polsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły