Nie wyrzucaj! Kawiarenki Naprawcze to nowa inicjatywa Łodzi

W Łodzi swoją działalność właśnie rozpoczeły Kawiarenki Naprawcze. Każdy będzie mógł tam z pomocą fachowców samodzielnie naprawić rower czy meble.

Jedna z Kawiarenek Naprawczych w Łodzi otworzyła się w sobotę. Punkt znajduje się na Starym Polesiu przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9. Zarządza nim koalicja różnych organizacji, której liderem jest Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani.

 – “Dwa tematy będą tam ogarniane. Jeden to naprawa rowerów, a drugi mebli. W tym miejscu znajduje się narzędziownia i będzie tam również człowiek, który poinstruuje, jak naprawić rower. To nie jest serwis, a raczej prezentacja praktycznych rzeczy, aby potem samemu potrafiło się wykonać podstawowe naprawy. Innymi słowy – każdy może przyjść, zobaczyć i nauczyć się naprawić rower” – opowiada Hubert Barański z Fundacji Fenomen.

Na miejscu będzie czekał Pan Witek, który pomoże w naprawie roweru. Dyżury będzie także pełnił Wowa z Ukrainy, który nauczy zainteresowanych jak wykonywać prace stolarskie i naprawiać meble.

W Łodzi oprócz Kawiarenki na Starym Polesiu powstał także inny punkt. Działa w Parku Poniatowskiego. Można tam przychodzić z zepsutymi rowerami.

“Chodzi o to, żeby pasjonaci jazdy na rowerach mieli możliwość serwisowania swoich jednośladów również w niedzielę. Zdarza się, że ktoś pojeździł przez weekend rowerem i po tej wycieczce coś ze sprzętem jest nie tak. Może wtedy przyjechać do nas. Otrzyma diagnozę, serwis na poziomie podstawowym, co jest bezpłatne, oraz doktor Velo wypisze receptę”.

Kawiarenki powstały z inicjatywy Fundacji Veolia Polska. W Łodzi będzie ich łącznie 6.

 – “Ludzie mają w zwyczaju wyrzucać pochopnie sprzęt, który się zepsuł lub zestarzał. Nie biorą pod uwagę tego, że można takiej rzeczy nadać drugie życie – przyznaje. Szymon Iwanowski ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani. – Kawiarenka naprawcza pomaga nie tylko zachować sprzęty i uniknąć niepotrzebnego kupowania nowych, ale integruje społeczność lokalną wokół zasad zero-waste” – dodaje.

– “Główna idea to nietworzenie śmieci. Dajemy drugie życie rzeczom, które są zniszczone, naprawiamy lub zupełnie zmieniamy ich design. Czyli ktoś z czegoś zepsutego tworzy coś zupełnie nowego” – podkreśla Hubert Barański.

Źródło: tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły