Niesamowite odkrycie: starożytny sztylet na polskim wybrzeżu

Na zachodnim wybrzeżu Bałtyku dokonano wyjątkowego odkrycia archeologicznego. Członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli natrafili na starożytny sztylet pochodzący z epoki halsztackiej, datowany na około 2800 lat. Znalezisko było efektem rutynowych badań prowadzonych w okolicach Kamienia Pomorskiego. Artefakt ukryto w bryle gliny oderwanej od klifu podczas ostatniego sztormu.

– To moje najcenniejsze odkrycie. Przypadkowe. Klif został zerwany, bryła musiała spaść z góry. Wszedłem w to miejsce z wykrywaczem metali, bo zaczęło mi tam “dzwonić” – opowiada Ukowski.

Prezes stowarzyszenia, Jacek Ukowski, natrafił na sztylet przy użyciu wykrywacza metali. Broń, mierzącą 24,2 cm długości, wykonano z brązu. Wyróżnia się doskonałym stanem zachowania oraz misternymi zdobieniami pokrywającymi zarówno rękojeść, jak i ostrze. Unikalne ornamenty czynią z niego jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych w tym regionie.

Znaleziskiem natychmiast zainteresował się Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, który zadbał o jego zabezpieczenie oraz przekazanie odpowiednim służbom konserwatorskim. Dokładna lokalizacja odkrycia pozostaje tajemnicą, wiadomo jednak, że sztylet znaleziono na zachodnim odcinku polskiego wybrzeża. O przyszłości artefaktu zdecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

– Prawdziwe dzieło sztuki. Pod względem wykonania jest bardzo wysokiej klasy, pięknie ornamentowany. Każdy wyryty element jest inny. Jeśli chodzi o znaleziska na terenach Polski, nie spotkałem się z takim sztyletem – podkreśla Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Dla Jacka Ukowskiego to kolejne spektakularne odkrycie – wcześniej odnalazł m.in. bullę papieską Klemensa VI w pobliżu torów kolejowych koło Wysokiej Kamieńskiej. Nowe znalezisko rodzi wiele pytań – czy sztylet znalazł się w tym miejscu w wyniku wymiany handlowej, migracji, czy może pełnił rolę ofiary rytualnej? Czy podobne artefakty mogą jeszcze skrywać się w osuwających się klifach?

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej liczy na to, że sztylet trafi do jego kolekcji i będzie można go zaprezentować szerszej publiczności. Jak podkreśla dyrektor placówki, znalezisko jest istotnym elementem świadczącym o bogatej historii Pomorza Zachodniego i regionu Bałtyku.

Źródło: wprost.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły