Pan Józef ma 86 lat i lada moment przystąpi do matury – po raz drugi. Jego historia to dowód na to, że wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu marzeń. Nigdy nie jest za późno na naukę.
Pan Józef już w zeszłym roku przystąpił do matury. Jednak egzamin nie poszedł po jego myśli – zawiniły źle dobrane okulary. Jednak niepowodzenie nie zniechęciło go ani na chwilę. Z jeszcze większym zapałem wziął się za naukę, uczęszczał na korepetycje i już wkrótce znów zasiądzie w szkolnej ławce, by zmierzyć się z egzaminem dojrzałości. Jego determinacja porusza i pokazuje, że rozwój nie ma daty ważności i zawsze jest czas na naukę.
– Jest to szalona odwaga. Naprawdę go podziwiam – zaznacza Halina Manikowska, koleżanka pana Józefa z klubu seniora “Dobrzec” w Kaliszu.
– Wszelkimi siłami, żebym to dociągnął i żebym to zdał – podkreśla Józef Peruga. – Jak zdam ten egzamin to chcę zrobić przyjęcie – dodaje.
Podobną postawą może pochwalić się 78-letni Zenon Lenczewski – najstarszy student w Polsce. Z uśmiechem prezentuje swoją legitymację studencką i żartuje, że reakcje pracowników dziekanatu są bezcenne. Choć swoją karierę zaczynał jako inżynier, dziś kończy już czwarty kierunek studiów – archeologię – i należy do najlepszych studentów dziennych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W młodości kierował budowami, dziś pasjonuje go historia i nauki humanistyczne.
– Ubiera się jak młodzieżowiec i czasami niektórzy wykładowcy wyglądają jak jego wnuki – mówi prof. dr hab. Andrzej Michałowski, dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – To jest sposób na wieczną młodość. Wystarczy popatrzeć na pana Zenona, on jest cały czas młody.
Takie przypadki to nie wyjątek. W Polsce coraz więcej osób po 40. roku życia wraca na uczelnie. Tylko na UAM w Poznaniu studiuje obecnie ponad 300 osób w tym wieku. Seniorzy udowadniają, że nauka nie zna granic, a pasja do zdobywania wiedzy potrafi przezwyciężyć nawet największe przeszkody. Pan Zenon wychodzi nawet ze swoimi kolegami z roku na piwo.
Źródło: tvn24.pl