Nowe odkrycie polskich naukowców. Leki będą tańsze

Badacze z Krakowa dokonali przełomowego odkrycia. Opracowali nową metodę, dzięki której będzie można przyśpieszyć proces produkcji leków. Jeśli koncerny zaczną wykorzystywać ową metodę, prawdopodobnie spadnie cena takich leków o 20-30%.

Nowa metoda jest uniwersalna – w ten sposób można produkować zarówno leki antydepresyjne, przeciwnowotworowe, jak i przeciwbólowe.

Przełomowe odkrycie

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zamiast tradycyjnych sposobów produkcji leków zastosowali ultradźwięki. Taką metodę można wykorzystywać przy różnych rodzajach leków.

– Najlepsze efekty osiągamy właśnie przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż 90 proc. W innych grupach skrócenie czasu produkcji wynosi od 30 proc. do 50 proc. – wyjaśnia dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej, autorka metody, cytowana przez PAP.

Dr inż. Jolanta Jaśkowska zdecydowała się na eksperymentowanie z ultradźwiękami, gdy myła szkło w laboratorium. Ta niepozorna czynność zainspirowała ją do rozpoczęcia badań.

– Efekty, jakie osiągaliśmy, czyszcząc drobne elementy szklane przy pomocy myjki ultradźwiękowej, skłoniły nas do szukania innych rozwiązań dla tej technologii. Pierwsze też kroki, jeśli chodzi o testowanie metody, podjęliśmy właśnie z wykorzystaniem myjki. Po uzyskaniu bardzo obiecujących wyników przenieśliśmy proces na zaawansowane urządzenia, gdzie w pełni można było kontrolować warunki – przyznaje.

Jedną z wielu zalet tej metody jest, to że nie jest tak szkodliwa dla środowiska w przeciwieństwie do dotychczasowych sposobów produkcji.

– Mimo ogromnego znaczenia, jakie ma branża farmaceutyczna dla całego społeczeństwa, nie możemy pozostać obojętni na uboczne skutki produkcji leków. Dlatego opracowana przez mój zespół metoda wyróżnia się przede wszystkim mniejszym zużyciem energii oraz możliwością zastąpienia toksycznych rozpuszczalników np. wodą – mówi dr inż. Jaśkowska

Tańsze leki

Dzięki zastosowaniu metody opracowanej przez zespół dr inż. Jolanty Jaśkowskiej, znacznie spadną koszty produkcji leków. Dlatego obniży się cena samych leków.

– Grupy leków, dla których to rozwiązanie jest między innymi wykorzystywane – czyli antydepresyjne oraz nowotworowe – należą do jednych z droższych na polskim rynku, nie wszystkie też są refundowane. Liczymy na to, że nasze rozwiązanie ułatwi życie wielu ciężko chorującym osobom – mówi liderka zespołu naukowców.

O odkryciu badaczy jest już głośno. Wiele koncernów jest zainteresowanych nową technologią.

Źródło: medonet.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły