Brytyjska opieka zdrowotna świętuje niezwykły sukces – Grace Davidson została pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy. To wydarzenie określane jest przez lekarzy jako milowy krok w dziedzinie medycyny rozrodu.
Grace, dziś 36-letnia kobieta, już w wieku nastoletnim usłyszała diagnozę rzadkiego zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH). Schorzenie to dotyka około jednej na pięć tysięcy kobiet i polega na niewykształceniu się macicy, mimo prawidłowo funkcjonujących jajników. Dzięki temu możliwe było wcześniejsze pobranie i zamrożenie zarodków w ramach procedury in vitro.
Początkowo planowano, że dawcą narządu zostanie matka Grace, jednak względy medyczne to uniemożliwiły. Kolejna próba z udziałem jej siostry, Amy Purdie, została opóźniona z powodu pandemii. Przeszczep doszedł do skutku dopiero w 2023 roku. Amy, 42-letnia nauczycielka i mama dwóch dziewczynek, postanowiła podzielić się darem życia ze swoją siostrą.
Zabieg przeprowadził zespół ponad 30 specjalistów i trwał niemal 17 godzin. Już dwa tygodnie po operacji Grace doświadczyła pierwszej miesiączki w swoim życiu, a wkrótce potem zaszła w ciążę – już przy pierwszej próbie in vitro. W lutym 2025 roku przyszła na świat dziewczynka, która otrzymała imię Amy, na cześć bohaterki-dawczyni.
Jak podkreśla chirurg dr Isabel Quiroga ze szpitala Churchill w Oksfordzie, przeszczep wiązał się z ryzykiem dla obu sióstr, jednak dał szansę na macierzyństwo i spełnienie największego marzenia Grace. Dziś świeżo upieczona mama mówi o narodzinach córki jako o „niemal nierzeczywistym cudzie”.
Od czasu udanego zabiegu u Grace, brytyjscy lekarze przeprowadzili kolejne trzy transplantacje macicy – tym razem od zmarłych dawczyń. W ramach badań klinicznych prowadzonych przez organizację Womb Transplant UK planowanych jest jeszcze 15 kolejnych operacji, a już około dziesięciu kobiet przechodzi procedurę kwalifikacyjną. Zainteresowanie programem jest ogromne – zgłosiły się setki potencjalnych pacjentek.
Warto przypomnieć, że pierwsze dziecko po przeszczepie macicy urodziło się w 2014 roku w Szwecji. Od tego czasu wykonano na świecie około 135 takich operacji w krajach takich jak USA, Indie, Niemcy czy Francja. Dzięki nim na świat przyszło już ponad 65 dzieci – a liczba ta wciąż rośnie. Brytyjski sukces otwiera nowy rozdział w walce z niepłodnością i daje nadzieję tysiącom kobiet marzących o macierzyństwie.
Źródło: wysokieobcasy.pl