Po sześciu latach testów w województwie świętokrzyskim Krajowa Sieć Onkologiczna oficjalnie zaczęła działać w całej Polsce. To przełomowy krok w organizacji leczenia nowotworów, który ma zapewnić pacjentom szybszy dostęp do specjalistycznej diagnostyki i terapii. Do systemu włączono ponad 270 placówek medycznych, w tym pięć z naszego regionu.
Od dziś pacjenci onkologiczni nie muszą samodzielnie umawiać wizyt – ich leczeniem i organizacją procesu terapii zajmuje się specjalnie wyznaczony koordynator. To kluczowe założenie Krajowej Sieci Onkologicznej, która właśnie zaczęła funkcjonować w całej Polsce. Proces diagnostyki rozpoczyna się od wystawienia przez lekarza karty DiLO, gdy tylko pojawi się podejrzenie nowotworu. Dzięki temu w ciągu kilku tygodni pacjent może przejść niezbędne badania, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć chorobę.
– Potrzebują takiego wsparcia, bo nie wiadomo, gdzie się zgłosić, gdzie iść, czy coś… Dlatego jest pomocne takie coś – zaznacza Andrzej Gaweł, pacjent Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Jedną z osób, które już skorzystały z nowego modelu opieki, jest Anita Borkowska, od półtora roku walcząca z rakiem piersi. Choć Krajowa Sieć Onkologiczna działa w skali ogólnopolskiej dopiero od dziś, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii jej rozwiązania testowano przez sześć lat. Pacjentka podkreśla, że dzięki temu system sprawdził się w praktyce.
– Jesteśmy po to, żeby tego pacjenta na pierwszym etapie diagnozy i później, w całym tym procesie wspierać – mówi Urszula Jabłońska, koordynator pacjenta w ŚCO.
W ramach sieci do programu włączono 271 placówek, nie tylko wyspecjalizowane centra onkologiczne, ale także szpitale powiatowe, co ma zapewnić chorym łatwiejszy dostęp do leczenia. Jakość świadczonych usług będzie regularnie kontrolowana – jeśli dana placówka nie spełni wyznaczonych standardów, zostanie wykluczona z programu. To sposób na walkę z rakiem.
Utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej to jeden z najważniejszych elementów Narodowej Strategii Onkologicznej. Na jej realizację w ciągu najbliższej dekady przeznaczono ponad 5 miliardów złotych.
Źródło: kielce.tvp.pl