Odzyskał głos po 12 latach. Niesamowity zabieg w cieszyńskim szpitalu

Lekarzom ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie udało się przeprowadzić innowacyjny zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Dzięki niemu 58-letni mężczyzna odzyskał po 12 latach głos.

Specjaliści ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie przeprowadzili innowacyjny zabieg. Lek. Rafał Jękot, Ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpitala Śląskiego w Cieszynie, wraz z zespołem wykonał operację wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Innymi słowy, jest to implantacja protezy po usunięciu krtani.

Zabieg przeprowadzono u 58-latka, który w 2010 roku poparzył krtań kwasem solnym. Przez ten nieszczęśliwy wypadek mężczyzna musiał mieć całkowicie usuniętą krtań. Dlatego utracił zdolność mowy.

Pacjent wiele razy przechodził zabieg poszerzenia przełyku – jednak żaden z nich nie przyniósł oczekiwanego efektu. W końcu mężczyzna zgłosił się do Poradni Otolaryngologicznej przy Szpitalu Śląskim. Przeszedł kwalifikacje i wszystkie potrzebne badania. Miesiąc później wykonano u niego zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Co ciekawe, zabieg trwał zaledwie 30 minut i został przeprowadzony nie na sali operacyjnej, lecz w Pracowni Endoskopii.

 – “Podczas zabiegu u pacjenta został utworzony niewielki otwór między tchawicą a przełykiem – przetoka, w którą została wszczepiona proteza głosowa. Była to o tyle skomplikowana procedura, gdyż pacjent aż 12 lat temu przeszedł operację usunięcia krtani, a następnie kolejne zabiegi poszerzania przełyku, co wiązało się z licznymi zrostami i bliznami. Z pełnym sukcesem jednak wszczepiliśmy protezę i uruchomiliśmy ją – pacjent zaczął samodzielnie mówić. Dzień po operacji, przy odpowiednim wsparciu logopedy oraz zespołu medycznego, pacjent wykonał telefon do żony i mógł z nią po kilkunastu latach znów porozmawiać” – opowiada lek. Rafał Jękot, specjalista laryngolog

“Utrata głosu w wyniku usunięcia krtani jest dla naszych pacjentów bardzo trudnym, pod względem emocjonalnym, doświadczeniem. Tracą oni możliwość werbalnej komunikacji – nie mogą załatwić codziennych spraw czy po prostu porozmawiać z bliskimi. Powrót naszych Pacjentów do zdrowia i sprawności jest dla nas największą satysfakcją” – podkreśla Ordynator Oddziału Otolaryngologii.

Choć proteza działa nieco inaczej i pacjent musi na nowo nauczyć się komunikować werbalnie, to radość z odzyskania głosu jest ogromna.

Źródło: beskidzka24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły