Warstwa ozonowa nadal zmierza ku pełnej regeneracji. Publikacja Biuletynu o ozonie i promieniowaniu UV zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Ochrony Warstwy Ozonowej. Dzień ten upamiętnia wdrożenie Protokołu Montrealskiego i Porozumienia z Kigali. To ważne porozumienie zakończyło produkcję substancji niszczących warstwę ozonową.
Warstwa ozonowa, chroniąca Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem UV, jest na dobrej drodze do regeneracji. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przewiduje, że poziom ozonu nad Antarktydą może wrócić do stanu sprzed powstania dziury ozonowej około 2066 roku, jeśli obecne polityki ochrony środowiska pozostaną niezmienione. Nad Arktyką proces ten zakończy się szybciej – do 2045 roku, a nad pozostałymi częściami świata do 2040 roku.
Jednym z kluczowych elementów w tej walce jest Poprawka z Kigali do Protokołu Montrealskiego, która zakłada stopniowe wycofywanie hydrofluorowęglowodorów (HFC) – gazów mających silny wpływ na ocieplenie klimatu. Jak podkreślił Sekretarz Generalny ONZ, Poprawka z Kigali ma duże znaczenie dla walki ze zmianami klimatu i ochrony naszej planety, zwłaszcza w czasach, gdy rekordy temperatur są stale pobijane.
WMO aktywnie wspiera badania nad ozonem, promieniowaniem UV i substancjami zubożającymi warstwę ozonową poprzez Globalny Program Obserwacji Atmosfery (GAW). Matt Tully, przewodniczący Naukowej Grupy Doradczej WMO ds. Ozonu, podkreśla, jak ważne jest utrzymanie obserwacji ozonu na wysokim poziomie jakości, aby w pełni zrozumieć zmiany, jakie będą zachodzić w nadchodzących dekadach.
Pomimo pozytywnych zmian, WMO zaznacza, że nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne, jak na przykład erupcje wulkaniczne, mogą wpływać na rozwój dziury ozonowej. W 2023 roku obserwowano wartości ozonu zgodne z przewidywaniami, jednak naukowcy przyznają, że wciąż istnieją luki w zrozumieniu tych zmiennych.
Biuletyn WMO oferuje także strategie ochrony zdrowia i środowiska przed promieniowaniem UV, co podkreśla znaczenie działań na rzecz ochrony warstwy ozonowej oraz monitorowania zmian klimatycznych na naszej planecie.
Źródło: dobrewiadomosci.net.pl