Pies bohater! Medal dla Kuno, który uratował życie żołnierzy w Afganistanie.

Wojskowy pies, który uratował życie wielu angielskich żołnierzy, walczących w Afganistanie przeciwko Al-Kaidzie, zostanie nagrodzony zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Wiktorii.

Podczas angielskich operacji wojskowych w Afganistanie, zadaniem Kuno było wykrywanie ładunków wybuchowych i obezwładnianie wrogów.

W 2019 roku w trakcie jednego z nocnych nalotów na afganistańskich ekstremistów, razem ze swoim treserem wspierali Special Boat Service (brytyjską jednostkę prowadzącą działania na morzu). Siły Wielkiej Brytanii stały się niezdolne do kontynuowania uderzenia – zostały zatrzymane przez wybuch granatu, a następnie ostrzał z karabinu maszynowego. Żeby w jakiś sposób wyjść z martwego punktu, dowódcy zdecydowali się wysłać Kuno. 

Pies wyposażony w gogle noktowizyjne, bez wahania przebiegł przez ostrzał wroga, skoczył na strzelca i powalając go na ziemię, powstrzymał atak.

Kuno odwrócił przebieg tej misji i pomógł brytyjskiej armii zakończyć ją sukcesem.

Niestety podczas natarcia został postrzelony w obie łapy i doznał licznych urazów. Po powrocie do Wlk. Brytanii, poddano go obszernej i skomplikowanej operacji. Weterynarze musieli amputować część jego tylnej łapy, żeby zapobiec wystąpieniu zagrażającej życiu infekcji. Potem tak samo jak ranni żołnierze, pies rozpoczął długą rehabilitację.

Po kilku miesiącach Kuno dostał wykonaną na zamówienie, specjalną protezę, która zastąpiła mu amputowaną łapę. Otrzymał również ortezę ortopedyczną, ułatwiającą mu poruszanie kontuzjowaną kończyną. Został pierwszym wojskowym psem w Wielkiej Brytanii, którego wyposażono w tak zaawansowane urządzenia, pozwalające na swobodne bieganie i podskoki. Dzięki temu piesek zyskał wiele szczęśliwych dni w spokoju, na emeryturze.

„Ten konkretny nalot był jednym z najbardziej znaczących sukcesów przeciwko Al- Kaidzie w ciągu ostatnich lat” – mówi jeden z żołnierzy.

Pies na medal

Główny dyrektor PDSA – Jan McLoughin powiedział, że „odwaga i poświęcenie” sprawiły, że pies „całkowicie zasługuje na Medal Dickina”.

Ta prestiżowa nagroda po raz pierwszy została ufundowana przez działaczkę charytatywną i założycielkę fundacji – Marię Dickin w 1943 roku. Jest to najwyższa nagroda, jaką może zostać uhonorowane zwierzę w służbie wojskowej.

Kuno zostanie siedemdziesiątym drugim odbiorcą medalu. Jego poprzednicy to: trzydzieści cztery psy, trzydzieści dwa pocztowe gołębie, służące podczas II wojny światowej, cztery konie i jeden kot.

Przykład Kuno, jak i innych służbowych zwierząt, pokazuje, że bohaterem może zostać każdy – nie tylko człowiek. Warto o nich pamiętać, ponieważ ich odwaga i poświęcenie zasługują na najwyższe uznanie.

źródło: bbc.com

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły