Polacy odnieśli sukces w kosmicznym konkursie

Polski zespół inżynierów odniósł duży sukces w międzynarodowym konkursie Telerobotic Mars Mission. Ich projekt robotycznej misji na Marsa zajął drugie miejsce.

22 października odbył się konkurs Telerobotic Mars Mission zorganizowany przez The Mars Society. Finał miał miejsce podczas konferencji International Mars Society Convention w USA. To właśnie tam polski zespół inżynierów Innspace zajął drugie miejsce.

Naukowcy z całego świata projektowali misję robotyczną, która będzie mogła się odbyć w ciągu dziesięciu lat. Warunkiem było to, że cały sprzęt nie może ważyć więcej niż dziesięć ton. W finałowych zmaganiach wzięło udział 6 drużyn: Innspace z Polski, 3 z USA, 1 z Kanady i 1 z Niemiec.

Od paru lat naukowcy próbują odnaleźć ślady życia na Marsie. Przez duże wahania temperatury, pył i promieniowanie bardzo trudno jest je znaleźć. Dlatego najlepiej jest zejść pod ziemię.

“Wiercenie w powierzchni Marsa nie jest prostym zadaniem, co widzieliśmy podczas misji Insight. Postanowiliśmy więc poszukać naturalnych przestrzeni, których konstrukcja zapewni im ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Te przestrzenie to lava tubes, czyli tunele lawowe” – opowiada Piotr Torchała, lider projektu.

Tunele lawowe są świetnym narzędziem do szukania życia na Marsie. Mogą się przydać do eksploracji planety, ale także do budowy bazy. Przez to, że prawdopodobniej zawierają w sobie zamarzniętą wodę, będą idealną lokalizacją na konstrukcję takiego miejsca.

Polacy zaproponowali misję LATE (Lava Tubes Explorers). Do jej wykonania potrzebne będą 4 roboty jeżdżące, 24 chodzące i 116 latających. Celem misji jest Coprates Canyon.

“Zdecydowaliśmy się na wybór miejsca, w którym podejrzewamy, że nie tylko znajdziemy dużą liczbę tuneli lawowych (na istnienie których wskazują zawaliska), ale też w którym znajdują się również inne interesujące nas obszary, na przykład młode kratery i wulkany błotne” – mówi Nikola Bukowiecka, która wybrała tę lokalizację.

“Aby przeprowadzić złożoną operację w trudnym środowisku na Marsie, należy polegać na różnorodnych robotach (zarówno jeżdżących, jak i kroczących czy latających), a także zadbać o redundancję takiego rozwiązania. Wysłanie kilku zestawów takich robotów, zwanych w naszym przypadku plutonami, jest niezbędne, aby móc w krótkim czasie zbadać duży obszar terenu” – zaznacza Justyna Pelc, członek drużyny.

Polacy odnieśli duży sukces w konkursie. Misja, którą stworzył zespół Innspace została doceniona przez naukowców. Jej zrealizowanie jest jak najbardziej możliwe w najbliższych latach i w dodatku przystępne cenowo.

Źródło: wgospodarce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły