Polscy naukowcy konstruują specjalny kask. Poprawi bezpieczeństwo rowerzystów!

Badacze z Politechniki Wrocławskiej konstruują specjalny kask, który poprawi bezpieczeństwo nie tylko rowerzystów, ale również narciarzy. Jest to niezwykle ciekawa inicjatywa dofinansowana w ramach programu “Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kask będzie miał wkładkę z warstwą energochłonną, która będzie w stanie absorbować energię uderzenia i następnie oddać je z o wiele mniejszą wartością.

„Każdy rowerzysta czy sportowiec po upadku albo zderzeniu będzie mógł łatwo włożyć nową wkładkę do swojego kasku, bez użycia siły czy specjalistycznego oprzyrządowania. Jednocześnie będzie miał pewność, że taka zmiana w żaden sposób nie obniży gwarancji jego bezpieczeństwa. Kask nadal będzie spełniał wymagane prawem normy” – opowiada dr inż Piotr Kaczyński z Wydziału Mechanicznego.

Co więcej, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej podkreślają, że wkładki będą z tworzywa biodegradowalnego. Dzięki temu nie powstaną żadne odpady. Badacze w ten sposób chcą wspierać środowisko.

„Wykładziny ochronne kasków powstają z nieekologicznych, ropopochodnych produktów, które w przyrodzie rozkładają się od 100 lat wzwyż. Szacuje się, że tylko w naszym kraju każdego roku utylizuje się około miliona takich sprzętów, co oznacza około 500 tys. kg odpadów” – mówi dr inż Kaczyński.

Taki kask ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo rowerzystów czy narciarzy. Każdego roku wiele osób ulega groźnym wypadkom. Kask ze specjalną wkładką może zapewnić ochronę przed poważnymi urazami głowy.

–  „Będzie wykonana w formie otwartych, przestrzennych struktur przypominających plastry miodu i pochłonie energię poprzez plastyczne, wielomiejscowe fałdowanie. Według szacunków naukowców dzięki temu wkładka będzie pochłaniała nawet 84 proc. energii uderzenia” – można przeczytać.

Badacze z Politechniki Wrocławskiej będą testować i udoskonalać kask jeszcze przez około dwa lata. Prototypy będą w czterech rozmiarach. Następnie badacze zamierzają opatentować swój wynalazek i znaleźć firmy, które sfinansują masową produkcję kasków.

Projekt polskich naukowców jest naprawdę innowacyjny. Wynalazek ma szansę stać się czymś, co przysłuży się naprawdę wielu osobom. Być może niebawem znajdziemy taki kask w sklepach na całym świecie.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły