Polscy naukowcy opracowali i opatentowali nowe przeciwnowotworowe substancje.

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego opracowali nowe typy związków, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Substancje skutecznie hamują podział komórek nowotworowych – sprawdzają się lepiej niż dotychczas używane cytostatyki.

W czwartek rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz poinformowała o nowym odkryciu.

Wytłumaczyła, że związki zostały wynalezione przez zespół naukowców Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemii UG, w którego skład wchodzą prof. Tadeusz Ossowski, dr Paweł Niedziałkowski i dr Elżbieta Czaczyk. Otrzymane substancje zbadano w Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej w Instytucie Immunologii i Terapii doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Nowe substancje są oparte na pochodnych antrachinonu. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał dwa patenty Wydziałowi Chemii UG  obejmujące nowe związki, ich układy i sposób, w jaki się je otrzymuje.

„Na podstawie przeprowadzonych badań in vitro można stwierdzić, że związki te wykazują zdolność do przełamywania lekooporności komórek nowotworowych w stosunku do powszechnie stosowanych leków w terapii przeciwnowotworowej. Oznacza to, że powyższe związki w przyszłości mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób nowotworowych w przypadku, gdy aktualnie stosowane leki nie przynoszą efektu terapeutycznego. Fakt ten może również przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii” – podkreśla dr Niedziałkowski.

Polscy naukowcy stworzyli coś doyychczas niestosowanego

Antrachinon jest substancją dobrze znaną, występującą w przyrodzie. Związki na nim oparte są wykorzystywane w terapii nowotworowej – przykładem mogą być cytostatyki, które hamują podział komórek nowotworowych. Jednak substancje, które wynaleźli naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego są otrzymywane zupełnie innymi, dotychczas niestosowanymi metodami syntezy chemicznej.

Dzięki temu, pochodne antrachinonu można wytworzyć o wiele szybciej i bardziej wydajnie.

Obie substancje są opatentowane, trafiły do Centrum Transferu Technologii. Niewykluczone, że niebawem znajdą się partnerzy zainteresowani kolejnymi badaniami nowych związków chemicznych. Jednak na wykorzystanie ich w leczeniu nowotworów będziemy musieli jeszcze poczekać.

źródło: nauka w polsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły