Polscy naukowcy pracują nad zupełnie nowym materiałem

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pracują nad gazerami – nowym materiałem, który nie dość, że jest ultralekki i wytrzymały jednocześnie, to rownież jest w stanie pochłaniać dźwięki, energię oraz dobrze przenosić wysokie temperatury. Badacze mają nadzieję na to, że ich wynalazek przysłuży się do rozwoju technologii kosmicznej i medycyny.

“Można powiedzieć, ze gazary to połączenie ognia z wodą. Ściślej mówiąc, złączenie ciekłego metalu, który sam w sobie jest niebezpieczny i gorący, z gazem palnym takim jak wodór. By było bardziej atrakcyjnie, proces ten odbywa się pod ciśnieniem. Gdy wtłoczy się wodór do ciekłego metalu, powstaje dziwna mieszanina, którą poddaje się zabiegom krzepnięcia. W wyniku czego powstaje właśnie gazar” – mówi profesor Jerzy Józef Sobczak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Polscy naukowcy współpracują z innymi badaczami na świecie. Nikt wcześniej nie prowadził jeszcze takich badań.

“Gazary możemy zastosować wszędzie, gdzie coś jeździ, lata i udaje się w przestrzeń pozaziemską. Na świecie znajdują zastosowanie w części rakiet i silników odrzutowych. Nad użyciem ich w kraju dopiero pracujemy. Nasze badania to pierwsze kroki podejmowane w tym zakresie. Prace, które prowadzimy, trwają w układzie międzynarodowym. Współpracujemy z kilkoma jednostkami i partnerami. Myślę, że jesteśmy na satysfakcjonującym etapie. Udało na się odtworzyć bazę wytwórczą i bazę badawczą. Póki co uczeni kłócą się jak gazary powinny powstawać i jakie warunki należy im stworzyć, by nie były produktami ułomnymi. Ostatnio silnie koncentrujemy się na stworzeniu tej teorii” – opowiada.

Gazary mogą być niezwykle ważne dla medycyny i technologii.

“Gazary powstałe na bazie niektórych metali, w tym magnezu, mogą być biokompatybilne i biodegradowalne. Liczymy więc, że znajdą swoje zastosowanie w  medycynie. Ważne, by elementy z nich wykonane zasymilowały się z ciałem człowieka. Wszystko wskazuje na to, że w procesie przyswajania stworzonego w ten sposób implantu, gaz będzie wypychany i zastępowany przez organizm licznymi tkankami, m.in. kostną. Znajdzie to swoje zastosowanie w tworzeniu chociażby implantów zębowych. Gazary mogą sprawdzać się również w urządzaniach filtrujących, takich jak klimatyzacja. Zabijają bowiem różnego rodzaju zarazki, w tym covid” – zaznacza profesor.

Źródło: polskieradio.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły